Ville bara säja att jag gick på socialbidrag förra sommaren. På två månader fick jag 4000kr. Vilket 3000kr gick till hyra. Jag kunde inte göra nånting under sommaren. Levde på makaroner och nudlar och fick tigga pengar av mina päron för att kunna åka nånstans. Så att man tjänar på att gå på soc. verkar för mig vara ett stort skämt.
Sverigedemokraterna = dumma?
21 svar · 342 visningar · startad av Matti · sida 2 av 2
Trådstarten, av Matti
Uhm.. fick ett blad från Sverigedemokraterna för någon dag sedan: Sverigedemokraterna beskylls ofta för att vara rasister. Det är inte sant. Vi anser att alla folk är lika mycket värda, men det betyder inte att alla har rätt att flytta till Sverige. Ett "mångkulturellt" sämhälle gagnar inte fred och demokrati. Därför vill vi bland annat stoppa invandringen från kulturellt avlägsna länder
Läs hela trådstarten →Alltså, Nanne, ta inte illa upp nu men min personliga åsikt är att man SKA inte ha råd att åka resa iväg någonstans om man går på socialbidrag. Vill man resa får man jobba...vill man festa får man jobba...vill man glassa får man jobba...så är det! Varför i hela fridens namn (hehe...inget kraftutryck) skulle jag med mina skattepengar hjälpa till att betala din resa bara för att du inte har något jobb?
Jobba på McDonalds då tills du hittar något bättre...det gjorde jag! Det var ruggigt slitigt men det gick och jag behövde inte krypa hem till mina föräldrar för att be om pengar.
Man får INGENTING i livet gratis! (om man inte vill gå på bidrag eller har en jäkla tur hela tiden då...
PLUS att har man inte råd att bo i egen lägenhet så blir nog de flesta föräldrar glada över att få hem sitt barn igen...fast jag vet! DET tar emot!