Det verkar väl som att antalet annonser ökar mycket nu också: http://www.svd.se/naringsliv/platsannonser-pa-natet-okar_6152555.svd
Men jobben hamnar väl främst i storstäderna.
8 svar · 2 267 visningar · startad av civilpolisen
Jag har sökt arbete för egen del, men även försökt att hjälpa andra personer.
Hur kan det komma sig att Sverige är inne i en högkonjunktur men när man ringer och frågar till olika företag är dom alltid fullbesatta...
"Vi har så mycket att göra" och "vi söker folk" tillsammans med "vi har fullt just nu".
Fast det är kanske inte bara i Sverige det är svårt att söka arbete... Men vad hände med den beryktade och mytomspunna tigerekonomin!?
Borg: ”Sverige är Europas tigerekonomi”
http://di.se/Artiklar/2011/1/19/224998/Borg-Sverige-ar-Europas-tigerekonomi/
Det verkar väl som att antalet annonser ökar mycket nu också: http://www.svd.se/naringsliv/platsannonser-pa-natet-okar_6152555.svd
Men jobben hamnar väl främst i storstäderna.
Min vän bor i Norrköping och enligt henne är det många invandrare där i kombination med inga eller ett fåtal fabriker. Det finns många invandrare också i Södertälje, men det ligger väl närmare Stockholm, samt att Scania huserar där.
Ja... jag vet inte. Arbeten verkar alltid finnas "någon annan stans"...
Det är inte lätt att söka arbete i Sverige. Kanske politikerna skulle satsa mer att höja statusen på eget företagande!? Då många mindre företag hellre tackar nej till arbete än att anställa en person till.
Av denna anledning kan det ibland vara stört omöjligt för en privatperson att få hjälp med hantverkare.
Min pappa har velat få hjälp av en plåtslagare att fixa golvet på balkongen nu i tre år. Ingen kan hjälpa! De han har frågat har inte tid...
Man ska väl ha rätt utbildning också. Har man hög utbildning inom Teknik och IT så verkar det ju finnas många jobb nu.
Ang. hantverkare så är det väl bara att begära pris från ett gäng firmor? Men det handlar väl mest om pengar. Små jobb prioriteras så klart inte så högt, eftersom det är för små pengar. Provat att lägga ut nåt på nätet?
Vad folk glömmer är att "dolda" jobb, dvs jobb som aldrig utannonseras, står för nånstans 80-90% av alla lediga jobb.
Det är alltså jobb som tillsätts genom t.ex. internrekrytering, headhunting, att arbetsgivaren anställer någon han/hon känner till osv.
Om man är seriös jobbsökare idag räcker det alltså inte med att lusläsa annonser på dussintals webbplatser och skicka in ansökning med skräddarsytt CV för varje jobb. Man måste själv söka upp de företag man kan tänka sig att jobba hos och presentera sig - även då med CV som anpassats exakt för varje enskilt jobb och företag.
Det är MINST ett heltidsjobb att vara jobbsökare idag.
Red: Råkar man ligga utanför den "politiskt korrekta gruppen" som består av svenskfödda, kristna män med svenska namn i åldern 25-35 så blir det givetvis ännu besvärligare.
Själv är jag av utländsk påbrå, dock med svenskt namn och talar bra svenska.
De jag hjälpt söka arbete åt, kvinna 43 och man 22 kommer från Estland och ser svenska ut, till skillnad från mig...!!
Jo... Jag har förstått att det är MYCKET arbete som krävs. Men är det inte märkligt...!? Om 80-90% av alla arbeten tillsätts på annat vis än via annons borde det inte vara så många kvar som letar arbete... Men det är det.
Själv har jag fått tre jobb via personligt engagemang, så 80-90% tror jag säkert är en rimlig siffra. Jag har bara haft tre jobb i vuxen ålder.
Någonting man får inte heller glömma: i hela Europa är arbetslösheten bland ungdomar hög. I Spanien kan man se nu vad ungdomar gör när det fortsätter så här. Som ung borde man lämna det gamla Europa...verkligen!!!
Vad har din vän i Norrköping för utbildning? Siemens i Finspång söker massor med folk. I princip vill dom att man skickar in vad man kan så ser de om de har ngt som passar.
Skall det vara så svårt?
Fick fatt på en liten skrift från arbetsförmedlingen
"avstamp.Nu" Riktigt bra med råd och dåd!
Fast jag såg att även den var nedlagd och flyttad, men skriften finns ;-)