---
title: "Jesus-karikatyr leder till mordhot mot chefredaktör.."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/169716-jesus-karikatyr-leder-till-mordhot-mot-chefredaktör/page14"
topic: "Politik & samhälle"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle"
author: "HiDensity"
published: "2008-03-08T13:35:57.000Z"
updated: "2008-03-20T19:00:30.000Z"
replies: 261
views: 14244
page: 14
pages: 14
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/169716-jesus-karikatyr-leder-till-mordhot-mot-chefredaktör"
---

# Jesus-karikatyr leder till mordhot mot chefredaktör..

_Sida 14 av 14._

## #261 — Danne V, 2008-03-20T17:35Z

> **HiDensity skrev:**
>
> Nu känner jag mig tvingad att påpeka att jag aldrig uttryckt viljan att någon annan ska bestämma vad du ska få säga. Jag, precis som du, "överlåter den avvägningen till den som ska säga vad-det-nu-är".

Här skriver du precis tvärtom. Uppfattar jag det som i alla fall:

> **HiDensity skrev:**
>
> Precis, åsikter som jag anser skadar samhället (som tex nazistiska åsikter) ser jag helst att de försvinner och inte uttrycks alls offentligt.

<http://www.webforum.nu/showthread.php?p=1399276#post1399276>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2092607

## #262 — HiDensity, 2008-03-20T19:00Z

> **Danne V skrev:**
>
> Här skriver du precis tvärtom. Uppfattar jag det som i alla fall

Det tror jag inte alls att du uppfattar det som, eftersom jag meningen under skriver..

> **HiDensity skrev:**
>
> Jag inser fortfarande vikten av att alla ska ha **rätt** att uttrycka sig och jag vill absolut inte förbjuda nazister från att uttrycka sig.

Bara för att jag föredrar att nazister "håller käft" så betyder det inte att jag vill förbjuda dem från att tala eller låta någon annan än dem själva bestämma när de ska hålla käft.

Jag vet att det är jobbigt att argumentera mot censur när ingen är för censur, men du får faktiskt hitta någon annan än mig att klistra på åsikter. Eftersom jag försökt lämna diskussionen så skulle jag uppskatta om du slutar använda mig som slagträ i argumentation med andra. (skulle tro att PeW tycker det samma)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2092620

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/169716-jesus-karikatyr-leder-till-mordhot-mot-chefredaktör/page14  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/169716-jesus-karikatyr-leder-till-mordhot-mot-chefredaktör/page13.md
