webForumDet fria alternativet

Du är röd, även om du inte vet om det

Politik & samhälle

34 svar · 1 852 visningar · startad av legis

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
Frågan#1

Årets sämsta valtest?
http://www.ssu.se/ungtval/flash.html

Ungdomsförbundet SSU bekänner färg...

Medlem sedan juli 20023 617 inlägg
#2

legis skrev:

Årets sämsta valtest?

Valtest for dummies by dummies...

Medlem sedan apr. 20032 072 inlägg
#3

Haha, och när blev SSU seriöst. Skandal efter skandal.
Var smått underhållande dock även om mängden sanning i testet var så låg så en lögndetektor skulle sprängas vid ev. test av bedömningen :e

Medlem sedan jan. 2006600 inlägg
#4

Hellre död än röd som min farfar sade i vinterkriget.

Medlem sedan maj 20012 812 inlägg
#5

Jag fick 5 blåa prickar. Så jag tycker testet var väldigt okej....

- M

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#6

Gladh skrev:

Jag fick 5 blåa prickar. Så jag tycker testet var väldigt okej....

- M

hehehe. Visst var beskrivningen till 5 blåa prickar skön den med?

Medlem sedan jan. 2006600 inlägg
#7

Skulle ha föredragit "Du är visst blå. Laddar ner virus...." lite humor är ju alltid bra.

Medlem sedan apr. 2006927 inlägg
#8

resultat av SSU-test skrev:

Du kanske är snäll innerst inne, men du verkar tycka att det ör onödigt att hjälpa de som har det svårt. Du bryr dig mest om dig själv. Ha det så kul i det blåa lägret, det kan bli ensamt.

Ensamt? nja, väldigt socialt då det kommer bli många som röstar blått i höst.

Medlem sedan maj 20007 492 inlägg
#9

Nån annan som vill leka med mig i det blåa laget?

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#10

Okkido skrev:

Nån annan som vill leka med mig i det blåa laget?

ja.

Medlem sedan apr. 2006927 inlägg
#11

Okkido skrev:

Nån annan som vill leka med mig i det blåa laget?

i´m coming

Medlem sedan dec. 20051 420 inlägg
#12

Det skulle vara intressant att veta vad ni har svarat "fel" på i det där testet. Ni som fick blått alltså. Jag tyckte samtliga frågor var solklara val, oavsett om man är blå eller röd. (Vilket ju visar att det är ett dåligt test.)

Mina svar:
(utan bedömning av frågan eller svaret)

Vill du vara med och hjälpa dem som har det svårt?
Ja.

Ska det bli lättare att sparka unga från deras jobb?
Nej.

Ska fler få chansen att plugga vidare på högskolan?
Ja.

Ska fattiga få lika bra vård som rika?
Ja.

Är det okej att tjejer tjänar mindre än killar?
Nej.

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
#13

HiDensity skrev:

Det skulle vara intressant att veta vad ni har svarat "fel" på i det där testet. Ni som fick blått alltså.

Du tror inte att de medvetet svarade "fel" på samtliga frågor bara för att se vad som hände (och i ren protest mot frågornas utforming)?
Det gjorde jag i alla fall. :p

Medlem sedan maj 2006296 inlägg
#14

Klart det är ok att tjejer tjänar mindre än killar, precis som det är ok att killar tjänar mindre än tjejer. Det krävs ju LITE mer specificering av det där...

(annars är det samma sak som att säga att alla måste ha exakt samma lön, vilket naturligtvis också är en intressant tanke, men det är inte så de menar med frågan)

Medlem sedan dec. 20051 420 inlägg
#15

antipentA skrev:

Klart det är ok att tjejer tjänar mindre än killar, precis som det är ok att killar tjänar mindre än tjejer. Det krävs ju LITE mer specificering av det där...

Jag antog att de menade "olika lön för samma arbete... osv."

Medlem sedan maj 2006296 inlägg
#16

mm, det antog du förmodligen rätt i ;)
(men det var inte så de skrev)

Medlem sedan juni 20006 031 inlägg
#17

Hade ingen aning om att jag var så röd. Och här har man gått och röstat blått i flera år.

Medlem sedan maj 2006296 inlägg
#18

Pedda:

Men nu vet du bättre. Snart har du möjlighet att rösta rätt (rött)...

Medlem sedan jan. 20032 356 inlägg
#19

Vill du vara med och hjälpa dem som har det svårt?
Ja, men de ska få hjälp i sina hemländer, och att man där får hjälp att lösa grundproblemen. Att ha en gigantisk folkomvandring som vi haft de senaste årtiondena löser inga problem.
De som är i behov av hjälp ska få det. Men det måste ske under ordnade former, där behovet styr hjälpen, så att hjälpen går till de som har störst behov av hjälp.

Ska det bli lättare att sparka unga från deras jobb?
Det kan inte vara riktigt att kompetenta och skickliga yngre personer ska cementeras i arbetslöshet, samtidigt som arbetsovilliga har fast anställning och trygghet på arbetsmarkanden.
Det måste bli lättare för företagen att säga upp folk, vlket i sin tur gör att fler ha möjlighet att slå sig in på arbetsmarknaden.

Ska fler få chansen att plugga vidare på högskolan?
Ja, det låter som en bra idé.

Ska fattiga få lika bra vård som rika?
Ja, men så lär det ju aldrig någonsin bli så länge vi är med i EU och har en privat marknad inom området.

Är det okej att tjejer tjänar mindre än killar?
Javisst. Lön ska sättas efter kompetens och inte efter kön. En kompetent man ska naturligtvis ha mer i lön än en inkompetent kvinna.
Idag är löneskillnaden mellan män och kvinnor mindre än 2 procent, så frågan känns lite irrelevant.

Medlem sedan maj 20007 492 inlägg
#20

Blårand skrev:

Ska fler få chansen att plugga vidare på högskolan?
Ja, det låter som en bra idé.

Jag har nog missat något, men sen när har någon blivit nekad att studera vidare?
De kan väl inte mena att fler ska få chansen som inte har kompetensen, alltså att sänka gränserna från Matte C till Matte för Dagcenter? Eller öppna ännu fler högskolor så att överflödet av ekonomistudenter tripplas? Eller menar de att de ska höja bidragen så att folk med barn eller andra omständigheter kan försörja sig samtidigt som de studerar? Eller menar de bara att höja bidragen för alla?

Om de menar de två första så säger jag tokklart nej, om de menar det sista så säger jag ja. Om de menar att höja bidragen för alla så ser jag att behovet av pengar är större på andra ställen först. KY-utbildning är en väldigt smart idé annars. Den borde fått mer genomslagskraft istället.
Men jag tycker verkligen Sverige ligger ljusår före när det gäller att studera vidare, så för min del är det något som borde läggas åt sidan så att de riktiga problemen verkligen diskuteras.

Men de kanske menar någon helt annan aspekt som jag inte tänkt på?

273 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
132 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)