Fia skrev:
För du granskar ju aldrig svenskar och hittar fel... eller hur var det nu? ;)
Eller menar du att vi granskar oss själva? Det är ju ett utmärkt verktyg, att rannsaka sig själv och sitt agerande. Tänk om amerikanare gjorde det samma, då skulle världen se annorlunda ut. ;)
Dessutom skulle det kännas bättre för mig om jag visste att jag drog mitt strå till stacken och minskade integrationsproblemen genom att lära känna invandrare, få dem att känna sig välkomna här.
Jag tycker ni svenskar tar det för långt.
Jag är inte för såndär djup introspektion eller vad det nu kallas på finspråk, känns inte precis som de kommer från hjärtat när man suttit och hittat på vis man ska behandla folk för att inte på nått vis råka reta upp dom, kan t.om. ge folk ett helt annat intryck.
Kanske om folk inte tänkte "åh han/hon är invandrare/mörkhyad jag ska vara extra snäll och/eller bete mig på ett sätt jag inte skulle med en vanlig svensk och nu sitter jag och tänker för mig själv hur jag ska agera hoppas det inte ser falskt ut" och bara helt enkelt inte brydde sig i att snubben heter Ahmed eller har en annan hudfärg eller whatever. Enklare sagt än gjort kanske men att vara ärlig är ju en bra start.
Visst min flickvän blev inte glad när jag sade inte tyckte så mycket om vietnamiesisk musik(eller britney spears eller black eyed peas) men inte gillar hon Elvis eller Eddie Meduza heller ju!
P.S. Amerikanerna har ju bättre lyckad integration av muslimer än nånstans i europa, dom behandlas bättre också och möter mindre diskrimination.


