---
title: "Israel/Palestina"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/140012-israel-palestina/page4"
topic: "Politik & samhälle"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle"
author: "HiDensity"
published: "2005-12-29T02:55:02.000Z"
updated: "2006-10-16T15:46:51.000Z"
replies: 62
views: 4579
page: 4
pages: 4
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/140012-israel-palestina"
---

# Israel/Palestina

_Sida 4 av 4._

## #61 — UlfT, 2006-05-07T07:34Z

> **HiDensity skrev:**
>
> Nu hittar du ju på! Det han skrev om var att Israel styr svenska medier som rapporterar från Israel/Palestina, inget annat.

Genom Peter Wolodarski och Maciej Zaremba? <http://www.ordfront.se/Ordfrontmagasin/Artiklar/1205sraelmedia.aspx>

> Anledningen till att det var en så stor politisk uppslutning kring förintelsemuseet är enligt Lotta Schüllerqvist att Israel spelar förintelsekortet väldigt hårt. Men detta kan hon inte skriva om. Inte heller kan hon skriva om varför Göran Persson återigen åker till förintelsemuseet eller varför USA ger Israel oreserverat stöd i FN-omröstningar. Skulle hon mot förmodan skriva om dessa frågor, kan hon alltid räkna med den statliga censuren, redaktionens ingripande, eller mothugg av kvicka svenska pennor som Henrik Bachners, Per Ahlmarks, **Peter Wolodarskis** och **Maciej Zarembas** på debatt- och ledarsidor.

Wolodarski och Zaremba brukar aldrig skriva om Israel/Palestina-konflikten. I det fallet tror jag faktiskt att det är deras judiska bakgrund som gör att Wahlström har valt att hitta på att Schüllerqvist hade svarat så på hans intervju. Ja, han hittade på det svaret: <http://utkast.livejournal.com/11972.html>

Var och en som följer massmedia, vet att dessa personer inte brukar skriva om den konflikten. Kan du komma på något annat skäl till att de nämns där, än just att de är judar? Om inte, kan du verkligen inte se att det faktiskt handlar om antisemitism den här gången?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1810981

## #62 — micke_nkpg, 2006-05-08T21:40Z

> **HiDensity skrev:**
>
> Nu hittar du ju på! Det han skrev om var att Israel styr svenska medier som rapporterar från Israel/Palestina, inget annat.

Vilken konspirationsteori bygger du det på?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1812395

## #63 — Vide, 2006-10-16T15:46Z

Ytterligare skrämmande information om murbygget som Israel bygger på ockuperad mark:
<http://www.aftonbladet.se/atv/player.html?catID=10&clipID=11963>

Jag tycker att det väldigt tråkigt att världssamfundet inte gör någonting åt dessa brott mot mänskliga rättigheter!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1884084

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/140012-israel-palestina/page4  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/140012-israel-palestina/page3.md
