webForumDet fria alternativet

Israel lämnar Gaza

Politik & samhälle

13 svar · 514 visningar · startad av His Divine Shadow

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
Frågan#1

Ja ni har säkert sett nyheterna men är det nån som har nånting att säga om det?

Enligt mig är det på tammefan på tiden, dom borde aldrig ha gått in där i första taget är min mening, men det är klart och tydligt att Israel är en rasistisk ervörarstat som har försökt utöva etnisk rensning på palestinierna dom senaste 50 åren för att dom har fått för sig att dom har en gudomlig rätt till landet som deras förfäder stal av kaananiterna för flera tusen år sen i ett blodigt krig där dom förintade hela städer och dödade kvinnor och barn(läs din bibel, allt finns där utmålat i ett bra ljus). Nu kanske dom kan öppna skolorna i gaza igen som israelerna lagt ner(israelerna har stängt alla statliga skolor i dom ockuperade områderna för "säkerhetsskäl" och såntdär nonsens)

Jag är inte anti-semitisk eller nått sånt där urdumt som man brukar får till svar när man kritiserar Israel och inte försöker jag ursäkta terrorister heller men dom gör ingenting som israeliska guerrilla soldate inte själv gjorde åren innan Israel blev en officiell stat för att driva bort palestierna till dom flyktingläger dom finns kvar på ännu idag. Edit: förresten glöm inte Moses, dåtidens Bin Laden, världens första terrorist, massmördare av oskyldiga och barn.

Jag är anti-israel i den grad att jag inte alls godkänner vad dom gör mot palestierna eller deras rasitiska politik, den kräver kritik. Men jag tycker inte heller att Israel ska förintas eller ändras till nånting annat, dom måste ändra sin politik och Israel ska inte vara en officielt "judisk" stat, det är lika dåligt som att ha en officielt arisk stat.

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#3

Jag håller i stort sätt med dig på alla punkter.

Nu återstår det bara att återlämna västbanken och riva den olagliga mur som man håller på att bygga på palestinsk, ockuperad mark.

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#4

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#5

Israel och dess ockupation har vi ju diskuterat ett antal gånger här på wF.
Efter besök i Jerusalem och lite andra platser i Israel, sa jag, det blir aldrig fred här.
För att detta skall inträffa måste det finnas ett yttre hot, och det finns inte förnärvarande.
De egna liven värderas för lite.
Men visst, det kan bli ett steg på rätt väg, fast F*n trot!

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#6

Framtiden, vad händer i framtiden? Ska Israel och Palestina delas upp i två stater? Tycker inte jag, vad vi får då är två stycken fundamentalistiska apartheidstater som hatar varandra. Bättre att Israel gör alla områden till en del att större Israel, reformerar Israel så det inte längre en en judisk stat utan en sekulär demokrati och palestinierna får flytta tillbaka eller får ekonomisk kompensation för det dom förlorat. Fast detta är aldrig troligt att hända.

Hur påverkar detta oss? Detta är en stor orsak till att folk hatar västvärlden, speciellt USA som stöder ISrael med ofantligt mycket i pengar och använder sin vetorätt i FN för att försvara dom mot anklagelser om brott mot mänskligheten.

Vi, USA speciellt, måste sluta med allt ekonomiskt stöd till Irrael, dom är en högt utvecklad nation och behöver inte vår hjälp, det är också moraliskt oförsvarligt.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#7

Vi kan ju börja med att utesluta Israel ur Europeiska Mästerskap och Songfestivalen. Varför dem skall räknas till Europa har jag aldrig förstått.
Sedan bannar jag Israeliska varor och tjänster, trots att dem är rätt duktiga inom PC världen.

Medlem sedan maj 20012 812 inlägg
#8

för att dom har fått för sig att dom har en gudomlig rätt till landet som deras förfäder stal av kaananiterna för flera tusen år sen i ett blodigt krig

Nämn något land vars gränser inte har skapats genom krig?

Sedan är min hållning i frågan att man skall bygga en fet mur runt både israel och palestina så får de kriga tills de dör och efteråt så bygger vi ett trevligt semesterparadis där.. (givetviss är det bara svenskar som får åka ditt.. inga finländare)

-M

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#9

Gladh skrev:

Nämn något land vars gränser inte har skapats genom krig?

Så din position är att om alla andra gör det så är det ok?

Medlem sedan maj 20012 812 inlägg
#10

Så din position är att om alla andra gör det så är det ok?

Det sa jag inte, tyckte bara att det var ett löjligt påstående att ta fasta på, då både du och jag vet att det är så landsgränserna påverkas....

- M

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#11

Ser inte din logik, det är fortfarande lika fel och hände i modern tid och jag skulle säga att i såpass moderna tider så borde vi ha mycket mindre tolerans för stater som försöker erövra andras territorium med militära medel. Vi hadde inte mycket till övers för Irak. Fel är fel och jag ser inga problem med att poängtera detta, jag vill också poängtera att israelska extremister ironiskt nog utförde terrordåd mot britterna då dom lade sig i, se bombningen av Hotel David.

Jag kan förstå att Israel anföll först i 1967(casus belli), jag kan förstå att dom gick in på palestiniernas område eftersom fiendestyrkor gick igenom där. Där jag börjar få problem är när dom stannade kvar där nån längre tid och började ta över stora områden och meja ner palestinska hus och att runt 8000 personer fick bo på praktiskt tagte lika mycket land som 1.2 miljoner palestinier.

Dom gjorde inte ens dom ockuperade territorierna till del av "riktiga" Israel för då skulle dom ha blivit tvugna att ge dom samma rättigheter som araberna som bor där, vilket Israel som är ett etnocentriskt samhälle inte skulle ha gillat eftersom den judiska majoriteten inte skulle ha varit nån vidare majoritet(vilket inte rimmar med Israel som ett officiellt judiskt land) och då inte heller så stark längre i regeringen då flera araber säkerligen skulle bli inröstade i knesset, så dom kallar det dom "ockuperade områderna", ett land där dom anser att palestinierna ska lyda israeliska lagar och myndigheter på samma gång som dom anser att dom är en fiende som dom ockuperar, dom betalar t.om. sin skatt till israel som sen delar ut den till PA(Palestinian Authority) och tar 3% av inkomsterna för "administrativa kostnader".

Ja hursomhelst dom gör detta så att Israel inte ska få en massivt större minoritetsgrupp i landet med samma rättigheter som alla andra och så att dom kan fortsätta behandla området som en krigszon och göra krig mot terrorgrupper utan större omtanke för civilbefolkningen, vilket i min mening bara är en form av terrorism när israeliska styrkor jämnar ett helt kvarter med raketattacker för att döda en terroristledare, tror ni dom skulle gjort det om han befann sig i ett judiskt kvarter? Eller att dom skulle ha skickat in ett kommandostyrka för att avliva honom? Uppenbarligen är ett par kommandosoldater värt mera än dussintals civila, kvinnor och barn inkluderade. Skenheligheten här är otrolig.

Oj, började rabbla...

Medlem sedan juli 20011 714 inlägg
#12

Ont om tid och ork, så bara en snabb och kanske dryg kommentar (har inte hunnit läsa inläggen)...

Högeraktivisternas mod och metoder ska hyllas, även om den analys de bygger sitt agerande på är förkastligt. Religiösa dogmer och en direkt felaktig uppfattning om att reträtten är en eftergift för palestiniernas terror (det legitima motståndet, t.ex. demonstrationer, anfall mot militära mål etc., ignoreras förresten alltid - det är bara terrorn som uppmärksammas), när det i själva verket är det ovedersägliga faktumet att det helt enkelt finns jäkligt många fler palestinier än israeler i de berörda bosättningarna och ockuperade områdena. Det är inte ekonomiskt försvarbart att upprätthålla säkerheten för en handfull fanatiska bosättare i ett hav av palestinier. Hörde någon analytiker på radion som sa att det inte på något sätt var Hamas och dylika organisationer som tvingat fram denna reträtt - utan de palestinska kvinnorna eftersom de föder många barn.

Sedan kan man fråga sig varför israelisk militär och polis går så varsamt fram mot sina landsmän. Eller, visst, den frågan besvarade ju sig själv, men visst hade det sett annorlunda ut om de israeliska styrkorna använt samma strategi som i de palestinskt befolkade städerna och flyktinglägren; beskjutning, sedan rullar schaktmaskinerna och stridsvagnarna in som förvandlar husen till grus och bokstavligen talat krossar de som inte hinner undan i tid.

Alternativt hade israelerna bara kunnat spika ett datum för reträtten. Om bosättarna efter det inte lämnat sina bosättningar hade de kunnat upphöra att vara israeliska medborgare och den judiska staten hade sluppit ta ansvar för dem. Jag undrar hur många timmar/dagar de i så fall lyckats behålla kontrollen, utan hjälp från den israeliska armén och dess biståndsgivare USA - några tusen mot över miljonen... Det hade varit en syn.

Medlem sedan maj 20012 812 inlägg
#13

Ser inte din logik, det är fortfarande lika fel och hände i modern tid och jag skulle säga att i såpass moderna tider så borde vi ha mycket mindre tolerans för stater som försöker erövra andras territorium med militära medel.

Säger inte heller att det är rätt, bara att det är så. Ta balkan som exempel. Där ändrades landsgränserna på 90-talet och idagsläget är de flesta nöjda och glada...

Jag har inte sett dig göra några kommentarer över att Jugoslavien har slutat att existera som land...

- M

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#14

Nej, varför skulle jag det i en tråd som handlar om israel?

Dessutom är jag inte alls lika bra insatt i jugoslavien, men som jag förstått det kan jugoslavien liknas med sovjetunionen, som sen splittrades tillbaka till sina ursprungsländer när kommunismen föll.

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)