webForumDet fria alternativet

Jag skäms för att vara svensk!!!

Politik & samhälle

16 svar · 847 visningar · startad av Lazerzubb

Medlem sedan mars 2000542 inlägg
Frågan#1

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=147&a=444007&previousRenderType=6

FY FAN!

Det ar so man skams nogot so in i bomben! ar so glad att man inte bor i sverige, men det ar ando so att man skams for att vara svensk!

510,000 kr!!! kommer fan inte ens komma nara att taka kostnaden for psykologerna hon kommer behova go till for resten av hennes liv!

ändring!!!!!!!

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#2

Hur sätter man ett pris på nåt så grymt?

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#3

Det var ett jävla liv om det där på Aktuellt igår och vad inser man när de visar bilder på rätten ifråga? Jo, det är Göta Hovrätt som sänkt skadeståndet, Göta Hovrätt här i stan... :x

..och JP har det inte ens på förstasidan, utan som en tvåspalters notis längst ner en bra bit in i tidningen... :bla

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#4

Fy fan! :x

Medlem sedan juli 20015 107 inlägg
#5

Damn, det där är nog bland det tråkigaste jag har hört.
För att dra ett exempel.

Martin burgos - 2 års fängelse samt skadestånd i miljon belopp, för att skrivit sitt namn på tunnelbanetåg i Stockholm.

Den här killen ska betala 510.000kr till flickan för att ha rövat bort och våldtagit henne upprepade gånger, sedan misshandlat och dränkt hennes mamma mitt framför ögonen på henne.

Visst, klotter är ett problem i samhället. Men om jag ska vara helt ärlig så föredrar jag hellre nedklottrade tunnelbanetåg än våldtagna tonåringar. Någon borde ju se över straffskalorna någorlunda.

Medlem sedan mars 2000542 inlägg
#6

Tror inte ans att det ar killen som ska betala, ar staten, inte for att jag betalar skatt i sverige langre, men om jag gjorde skulle jag mer an garna se till att mina skattepengar gick till tjejen!

Och att idioterna menar att det ar bra pogrund av tidigare domslut angoende den voldtagna 10'ringen och hennes skadestond ar ju su forbannat idiotiskt, bara for att de gav 10'ringen ett so logt skadestond betyder ju inte att de inte har chansen att forsoka andra po satet man ger skadestond.
Efter att ha bott i utladet ett bra tag moste jag tyvarr saga att det ar typiskt sverige, aldrig forsoka sto ut ur mangden!

Sagt det innan sager det igen, ändring! våga stå upp!

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#7

Flyttad från Caféet.

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#8

Varför skäms du för att vara svensk?

Jag gör det inte.

Det är dom som skriver lagarna och tolkar den som ska skämmas, inte vi andra.

Medlem sedan jan. 20034 480 inlägg
#9

Svenska folket röstar fram riksdagen som skriver lagarna. Domstolarna är skyldiga att följa lagarna.

Vill ni ha längre straff och högra skadestånd så rösta på de partier som förespråkar detta.

Angående det utdömda skadeståndet: sanslöst lågt enligt min bedömning.

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#10

magnusfeldth skrev:

Svenska folket röstar fram riksdagen som skriver lagarna. Domstolarna är skyldiga att följa lagarna.

Vill ni ha längre straff och högra skadestånd så rösta på de partier som förespråkar detta.

Fast i det här fallet har skadeståndet påverkats av en HD-dom i ett annat våldtäktsmål.

Du som är jurist, rent allmänt, hur pass mycket styr lagarna över skadeståndsnivåer? Hur mycket beror skadeståndsnivån på bedömningar mellan tummen och pekfingret hos domare och nämndemän i domstolen?

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#11

Men jävla förbannade Göta hovrätt! Snälla.. :x
Jag kokar fan av ilska.

Medlem sedan jan. 20034 480 inlägg
#12

Bland annat för ersättning enligt skadeståndslagen (civilrättlig lag) så finns det uppsatta tabeller för föreslagna ersättningar för olika personskador till exempel.

Domstolarna använder mer än bara lagen när de skriver domen. Man använder bland annat de så kallade "förarbetena" som är de rapporter som statliga utredningar och liknande gjort. Det är däri som man hittar de flesta bedömningarna och tankarna från utredarna, lagtexten är sedan bara en snabb reflektion av det. Eftersom lagen skall tolkas teleologiskt (efter andemeningen av den som skrivit den) används förarbetena för att se vad de som skrev lagen tyckte och tänkte i vissa speciella fall.

Så för att svara på din fråga: de flesta skadestånd bestäms enligt gammal praxis, man tittar på vad HD har sagt i liknande fall. Och HD kollar på lagarna och förarbeten.

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#13

Visst låter det orimligt och något kanske bör ske, inte vet jag eftersom jag inte är speciellt insatt.

Tycker synd om dig som som skäms för att du är svensk. :l

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#14

Livstids dom... det är 10 år i sverige, visst?

Medlem sedan juli 20015 107 inlägg
#15

His Divine Shadow skrev:

Livstids dom... det är 10 år i sverige, visst?

12 år? Med möjlighet till frigivning efter 2/3 av straffet. Eller hur var det?

Medlem sedan juli 20023 617 inlägg
#16

His Divine Shadow skrev:

Livstids dom... det är 10 år i sverige, visst?

Susning säger om livstids:

Livstids fängelse är i många länder lagens strängaste straff. I Sverige innebär påföljden fängelse på obestämd tid, dock i praktiken minst 18 år. Detta eftersom det längsta tidsbestämda straffet idag är 18 år och trenden går mot längre straff. Frigivning sker efter nådeansökan och beslut av regeringen. Regeringen kan också besluta att tidsbestämma straffet ett antal år före frigivningen.

Medlem sedan apr. 20021 899 inlägg
#17

Lågt! Rent ut sagt förj*vligt! :x

280 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
134 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
142 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
134 ms — ändringar (db)