CCoccozzMedlem sedan apr. 20032 072 inlägg En 16-årig kille i Frankrike tankade hem över 500 filmer och såg de med sina kompisar och gick fri tack vare Frankrikes motsvarighet till denna lag.
Han klarade sig tack vare:
- De tillhörde hans närmaste krets, vilket du även i Sverige FÅR gör kopior till, om du som tidigare sagts, KAN. Du får t.o.m. ta betalt för dina kopior, bara du kan påvisa det som omkostnader för du får INTE tjäna pengar på det.
- Det var SAMMA kompisar som kom gång på gång på gång, vilket bara stärkte det första påståendet.
För övrigt är denna rättighet långt ifrån gratis. Det är denna rättighet vi betalar med kassetavgiften. Avgiften skall i samband med nya lagen höjjas och den enda fördelen, ur konsumentens ögon, skall tas bort. Detta innebär att ~45,- (om jag inte minns fel) kommer kasettavgiften att ligga på när ni köper en DVD-film. 45,- för att INTE få rättigheten att kopiera den om den är kopieringskyddad.
BBendroMedlem sedan jan. 20013 039 inlägg
Web-Tor skrev:
Bendro skrev:
Det tycker jag känns som en laglig rätt att få göra privata kopior. Jag har enligt lag rätt att framställa enstaka exemplar av offentliggjorda verk. Ett kopieringsskydd inkräktar på den rätten.
Skivbolagen bryter inte mot lagen när dom kopieringsskyddar skivor.
1. Enligt lag får du kopierar skivor eget bruk, det är dock tillåtet att tillverka en skiva som inte går att kopiera.
2. Enligt lag får du spela musik i kassettbandspelare, det är dock tillåtet att tillverka en skiva som inte går att spela i kassettbandspelare.
1. Jag har inte påstått att de bryter mot lagen. Läs vad jag skriver. Jag hävdar att kopieringsskydd inkräktar på min rätt att få göra en kopia av ett offentliggjort verk.
2. Fånig jämförelse eftersom det inte är vad du kan spela på som är problemet utan avsaknaden av möjlighet att göra en kopia av verket.