Körde windows installern och i slutet av installationen fick jag meddelandet att någon ocx fil i windows saknades som krävdes för att konfigurera IIS och att jag måste göra det manuellt. Hur gör jag det?
En konstig sak är att när jag skriver in adressen till en phpinfo() sida så får jag fel 404 :o Varför blir det så fast än filen existerar?
Annars om man söker runt lite verkar den allmänna mening vara att du ska hämta zip-filen istället, packa upp den och sedan följa anvisningarna i install.txt.
Själv kör jag med Apache och har aldrig använt IIS. Ska du inte använda webservern för ASP eller liknande, är Apache ett bättre val om du ska ha webservern för att testa PHP-skript.
ja kanske det. men jag har aldrig lyckats få apache att funka med php och mysql :OO iof verkar jag inte få det att funka med IIS den här gången heller :l
Jag har kört Apache+PHP+mysql på Win95 (utan mysql), WinME och nu WinXP utan några som helst problem varken vid installation eller annat. Jag hämtade den stora zip-filen (PHP), följde anvisningarna (install.txt) för installation som ISAPI-modul och sedan fungerade det.
MySQL-installationen gör ingen skillnad om du kör IIS eller Apache eftersom den är helt fristående.
Dock har vissa haft lite problem med en del versioner av Apache2, så använder du bara webservern för test, så går det alldeles utmärkt med 1.3.27. Själv kör jag fortfarande 1.3.20 och har inte funnit någon anledning att uppdatera, då jag endast använder den för att testa mina PHP-skript, och det går som en klocka.
Men vilken webserver du ska använda måste bli ditt val.