Ja, du kan ha alla funktioner i samma fil, och sedan inkluderar du den så här:
<?php include("funktioner.php"); ?>
7 svar · 339 visningar · startad av mangan
Jag är rätt ny på PHP och undrar en grej. Har läst lite grann om funktioner och det verkar ju vara ganska likt funktioner i java som jag kan lite bättre. En sak som jag dock inte har fått klart för mig är om funktionen man vill använda på en sida måste ligga i phpfilen för den sidan eller om man kan samla alla funktioner i en speciell fil som man anropar, typ som man kan i java?
Ja, du kan ha alla funktioner i samma fil, och sedan inkluderar du den så här:
<?php include("funktioner.php"); ?>
tackar!
Vassego!
Man kan väll även köra en
<?php require("funktioner.php"); ?>
eller har jag fått det anropet om baktassen?!
Det är klart att du kan göra så! ;)
skillnaden mellan include() och require() är att använder du require() så MÅSTE filen finnas annars så slutar den läsa kod och skriver ut ett felmeddelande... inclufe() kräver inte att filen finns utan den fortsätter som vanligt.
Webslave skrev:
skillnaden mellan include() och require() är att använder du require() så MÅSTE filen finnas annars så slutar den läsa kod och skriver ut ett felmeddelande... include() kräver inte att filen finns utan den fortsätter som vanligt.