Jag behöver lite hjälp med en grej till meny men jag vet inte om jag har postat i rätt del men det är bara flytta min om det är så. :)
Jag har hållit på med att göra en snygg layout till min hemsida mycodez.se men när jag har hållit på nu så har jag fått för mig att göra en dynamisk sida :) men jag har lite problem, vet ej dock hur man löser dem.
Första problemet Java Menyn. när mina länkar är så hära
<a href="#"></a> då funkar menyn som det är som den ger java menyn en ny punkt att fasta backgrundsbilden på. men så fort jag göra så att det ser ut så här alltså med dynamiken i <a href="index.php?page=home"></a> så funkar menyn inte som den ska. :(
Hur löser man det går det göra dynamiken på något sätt?
kan fixa alla java om det är intressant.
sen detta med dynamik sidorna. när jag är inne på dynamiska sidan index.php?page=om t.ex. så blir all text i mitten fast min css är inte inställd på att vara så utan jag har till och med lagt till style funktionen att texten ska var åt vänster men det går inte ändå
vad är det för fel då?
Det fungerar för mig. Det kanske bara är så att din webbläsare döljer delar av webbadressen. har för mig att ff 3 gjorde så. prova att markera webbadressen så bör hela adressen synas.
Jag löste det :) med javascripts menyn med:)
jag hade innan att länkarna såg ut såhära
<a href="index.php?page=om"></a>
men jag ändrade det till
<a href="index.php#page=om"></a>
och med det så funkade det :)
Men tack ännu en gång noshornin som hjälpte mig med att få texten på rätt ställe:)
Okej. Men för att min javascritps meny ska fungera som jag vill så måste jag få ditt ett # tecken på något sätt för den ger ut ett ny start position på vart min java backgrund ska stanna någonstans förstår ni vad jag menar?