Okej nu var det här iofs en PHP-tråd och det är PHP-koden jag har problem med så om det funkar för dig med ASP är det bara att gratulera.
Variabel från Google Translate?
25 svar · 1 190 visningar · startad av nighteye · sida 2 av 2
Frågan, av nighteye
Försöker kolla i fall en sida laddats via Google Translate och i så fall utesluta att ett javascript körs. Så här ser en typisk Google Translate URL ut; http://74.125.39.132/translatec?hl=de&sl=en&tl=de&u=http://www.domain.se/apa.php&usg=ALkJrhjGeYI80XocBTG5QXyEMDb5SKdcw Har provat med $\SERVER\['referer'\] och $\GET\['u'\] men får inte ut några värden alls. Vad beror detta på? Bo
Läs frågan i sin helhet →$_SERVER['HTTP_VIA'] == 1,0 translate.google . com TWSFE/0.9
Du kan ju testa print_r($_SERVER);
Okej nu var det här iofs en PHP-tråd och det är PHP-koden jag har problem med så om det funkar för dig med ASP är det bara att gratulera.
Okej, ska vi sänka oss till en sån nivå så får jag väl bara hänga på.
Kan tilläggas att vilken normalbegåvad php-programmerare som helst förstod nog vad jag ville ha sagt. Servervariablerna är densamma oavsett om du använder ASP, PHP eller din mammas dator.
Lycka till i framtiden!
r\ Och förresten, här är koden om du vill ha den i PHP. Kan skriva den på galeiska också om du vill, fast det här var ju en PHP-tråd som sagt.
<?PHP
foreach($_SERVER as $key_name => $key_value) {
print $key_name . ": " . $key_value . "<br />";
}
?>
Tackar för svaren, har inte hunnit testa än men återkommer när jag gjort det :)
Det funkar via $_SERVER['HTTP_VIA'], tackar för hjälpen!
