Hejsan
Har en bilduppladdningsfunktion där man via ett formulär laddar upp 15 bilder. Dock vill jag nu lägga på möjligheten att lägga till bilder i efterhand (t.ex. om man laddat upp 5 bilder och vill lägga till fler i efterhand).
Jag har lagt på en enkel if-sats som kör disable på mitt filefield om en bild redan existerar i databasen på den platsen.
Problemet är att när den skriver till databasen börjar ju arrayen med
$bild1 = $_FILES['ufile']['name'][0];
$bild2 = $_FILES['ufile']['name'][1];
osv... Fungerar ju fint sålänge man börjar att ladda upp bilder från 1 och framåt. Börjar man dock på filefield7 så blir ju den $_FILES['ufile']['name'][0] vilket gör att den placerar bildnamnet på bild1:s plats i databasen.
Finns det något sätt att skicka med databasvärdet i filefields? Dom är ju inte speciellt flexibla... Eller är det någon som har en annan bra lösning på mitt problem?
EDIT: Jag kör en for-loop som skalar om alla bilderna och lägger upp dom i en katalog. Om det inte vore för den så kunde jag ju döpa mina fields specifikt, men utan loopen krashar scriptet pga minnesbrist.