www.freedom2surf.net stänger sin gratis hostning och erbjuder istället ett paket för £24 +VAT.
Ni som har fs2 nu, tycker ni det fungerar bra?
Är paketet bra eller finns det bättre och i så fall vilka?
Vart har du läst det ?
Hittar inge på www.f2s.com om de :\
som svar på din fråga: nej det tycker jag inte det är värt, iaf inte om det är lika slött som gratisvarianten har varit!
/me väntar på att ADSL ska komma efter nyår så man kan slänga opp en egen webserver ..
Nej, nej och åter nej... Naturligtvis finns det bättre alternativ. Det gör det alltid ;) . Jag kör själv med f2s nu, och har aldrig varit med om nåt sämre... Fruktansvärt långsamt ibland, och ibland nere helt och hållet.
Kolla på http://www.datormagazin.se/ och klicka på Webbhotellguiden i menyn till vänster så får du lite alternativ.
Billigaste lösningen som jag hittade var hos linux.se, där du får obegränsat med utrymme, en pop-adress, stöd för cgi, perl, php och så kan du tanka upp dina sidor med ftp, för bara 299:-/år. Helt ok tyvker jag. Jag mailade i förrgår, men har ínte fått något svar på mina frågor än.
Läs inte INGEN DISKLIMIT.
Läs istället DISKLIMIT UNDER EGET ANSVAR.. Vilket troligtvis innebär att du utan problem kan ha upp till 50MB i alla fall. Det vore väl annars mer rätt att skänka pojkarna lite mer pengar för mer, tycker du inte?