webForumDet fria alternativet

Hjälp med if-sats

PHPur PHP

1 svar · 326 visningar · startad av Yoda

Medlem sedan nov. 2002291 inlägg
Frågan#1

Jag vill skriva något i stil med:
if (knappen är tryckt)
gå igenom dessa kodrader;
else
gör inget;

Jag ska ha det till min blogg där jag vill att besökaren själv ska välja om man vill se kommentarerna från andra och formuläret där man skriver nya kommentarer eller inte.

När man kommer in på sidan ska man inte se kommentarerna. Klickar man sedan på knappen (eller allra helst ett plus) så dyker kommentarerna upp och även formuläret. Sen ska man kunna välja att klicka på knappen igen och då försvinner dem igen. Ett plus som blir minus hade varit snyggast istället för en knapp.

Sen ska denna "knapp" finnas flera gånger i varje fil. Jag har en fil per månad. Hade ju varit snyggast om den "knappen" jag klickar på bara gäller just den dagens kommentarer så inte alla månadens kommentarer dyker upp när jag klickar på bara en knapp.

Jag hoppas ni förstår och kan hjälpa. Kanske inte är så enkelt att bara förklara som jag gjort?

Medlem sedan feb. 2007278 inlägg
#2

Låter som en javaskriptfråga, snarare än en PHP-fråga. Med PHP kan du inkludera skriptet i din sidmall.

126 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)