Öhm, vad är meningen ?
I och med att största delen av sverige och världen är modemuppkopplade så är det en rätt meningslös grej...
11 svar · 317 visningar · startad av Web-Tor
Jag håller på att bygga en gästbok i PHP och det mesta är klart. Jag loggar användarens IP och undrar om man skulle kunna göra IP-nummret till en länk som man kan klicka på för att få information om domän m.m.
1. Skall jag överhuvudtaget ha en sådan funktion, eller kan det var så att folk tar illa upp och tycker att jag rotar i deras privatliv?
2. Måste jag ha ett eget script eller finns det sidor som man kan länka till som har detta som en tjänst?
Öhm, vad är meningen ?
I och med att största delen av sverige och världen är modemuppkopplade så är det en rätt meningslös grej...
Så sent som igår dök t.ex. ett skäl upp: http://free.webforum.nu/wf/Forum1/HTML/003116.html
Även om du har modemuppkoppling och DHCP så går det ju att spåra användaren bakom ett IP.
Du kan ju skapa en länk till Ripe.net, exempel:
http://www.ripe.net/cgi-bin/whois?query=213.64.20.243
Jag säger inte att det är omöjligt, men det innebär ju arbete eftersom du på egen hand inte kommer längre än till ISP:n, och till vilken nytta? Sätta dit folk som skriver fula saker i din gästbok? Jag tycker det låter meningslöst.
Tusen tack Wiberg! Det var precis vad jag sökte.
psykolog -> Jag är inte ute efter att sätt dit någon men jag vet att det fungerar bra i avskräckande syfte.
Nytt problem!
Jag har ett konto på f2s men när jag kör detta så får jag bara fram 127.0.0.1
<?php print("$REMOTE_ADDR"); ?>
När jag kör sidan lokalt så fattar jag att det blir "localhost" men när sidan ligger på en annan server...
Om du vill ha lite mer skön info så kan du använda mitt lilla script som bland annat visar info om vilket domännamn (om något) som IP-numret är kopplat till, kontroll om telnet/ftp/mail/webbserver körs och info om registrant av IP-adressen.
http://www.svanstrom.nu/main.php?view=gethost&check=194.165.224.191
Jag har sett din sida och den är bra mycket snyggare än www.ripe.net men jag visste inte att det var Ok att länka till den. Tusen tack!
...men nu spelar det ingen roll så länge jag inte kan får fram ett vettigt IP-nummer från användaren.
Jag har sett din sida och den är bra mycket snyggare än www.ripe.net men jag visste inte att det var Ok att länka till den.
Självklart får du det, länkar is what makes the net spin!
nu till ditt problem:
F2S kör via någon slags intern proxy, därav det konstiga resultatet. Detta löser du genom att använda servervariabeln HTTP_X_FORWARDED_FOR istället.
<?= $HTTP_X_FORWARDED_FOR ?>
sgtpepper! Du är min nya idol
Jag lovar att skicka dig en länk till sidan när jag är klart med allt!
sgtpepper! Du är min nya idol
Trevligt!
Jag lovar att skicka dig en länk till sidan när jag är klart med allt!
Gör det, det vore skoj!