Publiken kräver - pejsta en url! :-)
Publicerade nyss ett knep för den som har många sidor och vill kunna ändra på ett ställe istället för många.
9 svar · 330 visningar · startad av nanne
Publicerade nyss ett knep för den som har många sidor och vill kunna ändra på ett ställe istället för många.
Publiken kräver - pejsta en url! :-)
Går inte det att göra med SSI också? Har för mig att Robban svarade på det för länge sedan på Passagen..
Vad menar du med "snygg design"? Bakgrundsfärgen eller...? Varför kan man inte använda ssi till det!?
Eller include() eller require()?
Det måste vara fredag hemma hos mig för jag fattar inte varför det skulle vara bättre att skriva "index.php?about" i stället för "about.php"?
har du hört det gamla slitna uttrycket "if it works don't touch it."? Det gäller i första hand installerad mjukvara på gamla datorer men i bland kanske man kan använda det i andra sammanhang också...
Jag har gjort så på några sidor med ASP och jag måste säga att det faktiskt är mycket smidigare än SSI och PHPs motsvarighet. Här har man själva designen på en sida med meny och allt och inte utspridd på flera includefiler. Sen har man all information i de separata .inc(?) filerna där det nästan bara finns text och bilder och ingen design.
Det måste vara fredag hemma hos mig för jag fattar inte varför det skulle vara bättre att skriva "index.php?about" i stället för "about.php"?
Har du 128 html filer som innehåller varsin <body>-tag och du helt plötsligt får för dig att ändra bakgrundsfärgen på sidan måste du uppdatera 128 <body>-taggar.
Använder du däremot nannes tips räcker det med att uppdatera <body>-taggen i index.php så blir resten av sidorna automagiskt "ändrade".
/j
Jepp, det är magiskt!
... så varför inte inkludera ett "huvud" och en "fot" på varje sida i stället?
Då blir det fler filer
Hur jag gjort:
[b]template.php[/b]
<?php
function my_siteTop (
# these variables are the default of all your pages
# made with this template but each page can be
# configured very easily, see below.
$title="Free PHP scripts and stuff about html and css",
$description="Free quality fonts and great php tutorials",
$keywords="php,php3,php4,tutorials,script,scripts,skript",
$left="ads.php"
) {
?>
<html>
<!-- [url="http://WWW.MK.ST"]WWW.MK.ST[/url] - COPYRIGHT (C) 2000-2001 MATTI KOLU - ALL RIGHTS RESERVED -->
<!-- [url="http://WWW.MK.ST"]WWW.MK.ST[/url] - COPYRIGHT (C) 2000-2001 MATTI KOLU - ALL RIGHTS RESERVED -->
<!-- [url="http://WWW.MK.ST"]WWW.MK.ST[/url] - COPYRIGHT (C) 2000-2001 MATTI KOLU - ALL RIGHTS RESERVED -->
<HEAD>
<TITLE><?php
echo $title;
$banner2 = test;
?></TITLE>
<META NAME="description" CONTENT="<?php echo $description; ?>">
<META NAME="keywords" CONTENT="<?php echo $keywords; ?>">
<META NAME="author" CONTENT="Matti Kolu">
<style type="text/css">
<!--
.stajlish
-->
</style>
</HEAD>
<body bgcolor="#FFFFFF" leftmargin="0" topmargin="0" marginwidth="0" marginheight="0" text="#000000" link="#8AAA00" vlink="#8AAA00" alink="#8AAA00">
[b]header[/b]
<br>
<!-- TEXT BELOW -->
<?php
}
function my_siteBottom (
$banner="../banner/banner.php"
) {
?>
[b]det som ska inkluderas längst ner på alla sidor[/b]
</body>
</html>
<?php
}
?>
[b]filnamn.php[/b]
<?php
include "../template.php";
my_siteTop ("Free message boards and bulletin boards","Add a free customizable message board and create some exciting discussions.",
"free message board bulletin forum eforum webforum webbforum gratis diskussionsforum");
?>
<span class="topic">free message board</span><br>
<p>
[b]texten[/b]
<p>
<a href="index.php" target="_top">Back</a>.
<?php
my_siteBottom ();
?>
Då har jag layouten i template.php och texten i övriga filer. Väldigt smidigt..