Länka till ny sida beroende på ID

PHP

6 svar · 267 visningar · startad av Rödalacket

Medlem sedan feb. 20002 612 inlägg
Trådstart#1

Har en tabell med en massa namn som skrivs ut från en MySQL-databas.

Varje namn har ju ett ID och nu skulle jag vilja att man skall kunna trycka på namnet och så skall man antingen komma till en ny sida eller ev ett popup-fönster där man kan se lite mer info om personen ifråga.

Då är min fråga, Hur tusan löser man det?

Nånting sånt här blir det men det fattas lite.. :)

<A HREF="<?echo $result["id"]?>"><?echo $result["namn"]?></A>
Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#2
<a href="info.php?id=<?php echo $result["id"] ?>"><?php echo $result["namn"] ?></a>

Eller?

Medlem sedan feb. 20002 612 inlägg
#3

Mmm....men hur tusan får jag ner ID-nummret till scriptet och hur får jag PHP-scriptet att fatta att det skall skriva ut alla värden från ID-nummret?

------------------
www.lns.nu

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#4

Låt säga att du har en sida, sida1.php, som listar alla poster i databasen, samt en sida2.php som visar enskild info om vald post.

På sida1 så bygger du upp länkar på det sätt som spango visade;

<a href="[b]sida2.php[/b]?id=<?= $result["id"] ?>"><?= $result["namn"] ?></a>

.

Sida2 kommer alltså att användas för alla poster som skall detaljgranskas.

När användaren klickar på någon av länkarna så öppnas sida2 i webbläsaren. Sida2 har nu fått ett id-nummer medskickat, detta id-nummer har du tillgängligt i variabeln $id eftersom PHP fungerar på så sätt att alla form- och querystringsvariabler som skickas till ett script automatiskt läggs i variabler med samma namn.

Det du nu gör i sida2 är att du gör en ny select-sats och frågar din databas, "ge mig info om person med id=$id", t.ex:

SELECT namn, telefon, adress FROM personer WHERE id=$id

. Du har nu fått ut den detaljerade informationen om just den person som användaren vill se i och med att du från sida1 fått det id-nummer som den valde personen har i databasen och i sida2 plockat ut utförlig info om denne person med hjälp av id-nummret.

Hur du presenterar sida2 kvittar, det kan vara som en popup eller i samma webbläsarfönster, grejen är att du skickar med en variabel id som talar om vilken rad i databasen som skall användas.

Hängde du med?

Medlem sedan feb. 20002 612 inlägg
#5

Ja jag tror att jag är med.
Jag förstår vad du menar, nu skall jag bara försöka att få det att funka också... :)

Hör av mig igen annars.... :)

------------------
www.lns.nu

Medlem sedan feb. 20002 612 inlägg
#6

:) jag tror nog att jag har fått det att funka nu.. :D

Tack för hjälpen spango och sgtpepper

------------------
www.lns.nu

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#7

nemas problemas :)

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)