Hej!
Jag kan absolut ingenting om php, men har verkigen fått upp ögonen för det. Är det någon som kan ge några tips om sidor som har nybörjar guider och sånt. Helst på svenska men det gör inget om det är på engelska.
Finns inte så mycket, men du kommer lära dig. Sen har tidningen Datormagazin startat en PHP-skola. Köp den tidningen och följ med där. Första delen finns i numret som är ute i butikerna.
Nej, www.php.net är inte alls bra om man aldrig har pysslat med PHP förut, än mindre om man aldrig har programmerat. Den sidan blir bra när man har lärt sig lite grann.
Kolla in mina sidor först. Sen kan du ta dig till PHP's officiella sida.
Jag håller med om att det inte kan skada att ta en titt på din introduktion som är mycket bra.
Jag är själv nybörjare och lär mig PHP från grunden utan någon direkt programmerings erfarenhet. Php.net har varit till stor hjälp. Det va därför jag rekommenderade online manualen som finns där.