Jag har hållt på med ASP en del innan, men tänkte testa PHP. Efter vad jag har hört kan man installerara både php och mysql på win98/pws. Hur gör man detta och var laddar jag ner det som behövs?!
okej
Jag laddade ner php-4.0.2-Win32.zip från php.net. I readme filen stod det att man skulle lägga till ett par ddl'er i system och köra exe-filen. Men när jag kör exe-filen får jag bara upp ett tomt dosfönster.
Det följde med en .reg fil i installationspaketet, öppna den i Notepad och redigera sökvägen så att den pekar till rätt ställe (mappen där php är installerat). När du redigerat den dubbeklickar du på den så att infon läggs i registret.. sedan startar du om datorn (?) och kör dina filer från tex. http://localhost/blah.php
nu får jag inget felmeddelnade, webbläsaren försöker inte spara ner filen på disk eller nåt annat dumt, men php-innehållet visas inte (varken som text eller "kodresultat"). jag testade med denna rad:
<?php echo "Hej"; ?>
vad skall man göra med den tomma dospromten som dyker upp när man kör php.exe?
Vill du köra php.exe "off-line" så skall du skriva "php.exe sidan.php3", inte bara klicka på php.exe ikonen. Men i normala fall finns ingen anledning att köra php.exe "själv" överhuvudtaget, utan körs oftast på det vis som Matti exemplifierar :)