---
title: "Presentera rubriker från RSS-filer"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/php/135853-presentera-rubriker-från-rss-filer"
topic: "PHP"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/php"
author: "SimOnline"
published: "2005-10-16T20:19:14.000Z"
updated: "2005-10-17T16:56:55.000Z"
replies: 3
views: 276
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/php/135853-presentera-rubriker-från-rss-filer"
---

# Presentera rubriker från RSS-filer

## #1 — SimOnline, 2005-10-16T20:19Z

Jag har en samling med en viss typ av bloggar som jag skulle vilja presentera de senaste inläggen från på min hemsida. Alltså, jag skulle vilja kunna lägga in ett antal RSS-feeds i en databas och sedan presentera de 10 senaste inläggen från de feeds som finns i databasen, med datum och en länk till respektive blogg. Jag vill presentera alla 10 rubriker i en enda följd utan att direkt skilja på vilken blogg de kommer ifrån. 

Ett ganska bra exempel finns på <http://www.sweblogs.com/>. Fast jag vill alltså endast visa 10 st. Hur ska egentligen detta gå till? Någon som kanske t.o.m. har ett färdigt exempel?

En följdfråga, är detta överhuvudtaget lagligt? Det handlar till största delen om privata bloggar, och jag vill som sagt bara använda inläggens rubrik och länka till respektive blogg.

Tack på förhand  :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/135853

## #2 — Melea, 2005-10-16T20:50Z

Hittade [denna](http://lastrss.webdot.cz/) när jag sökte på google. Kanske kan vara till hjälp.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1688446

## #3 — SimOnline, 2005-10-17T08:39Z

> **Melea skrev:**
>
> Hittade [denna](http://lastrss.webdot.cz/) när jag sökte på google. Kanske kan vara till hjälp.

Precis vad jag söker!  Bara ett problem, jag har hittat flera liknande lösningar, men vet inte hur jag ska göra för att få med flera olika feeds.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1688536

## #4 — Melea, 2005-10-17T16:56Z

> **SimOnline skrev:**
>
> Precis vad jag söker!  Bara ett problem, jag har hittat flera liknande lösningar, men vet inte hur jag ska göra för att få med flera olika feeds.

Har suttit och pillat nu ett bra tag, men får inte till det. Vi får hoppas att någon annan tar på sig ansvaret. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1688712

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/php/135853-presentera-rubriker-från-rss-filer
