---
title: "Slå på mail()-funktionen?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/php/115213-slå-på-mail-funktionen/page2"
topic: "PHP"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/php"
author: "bassebhu"
published: "2004-11-05T21:37:12.000Z"
updated: "2004-11-05T23:05:13.000Z"
replies: 23
views: 485
page: 2
pages: 2
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/php/115213-slå-på-mail-funktionen"
---

# Slå på mail()-funktionen?

_Sida 2 av 2._

## #21 — Gein, 2004-11-05T22:46Z

> **Qimen skrev:**
>
> Port 25 blockar bara pop3-server, itne smtp. Hur ska du annars kunna skicka mail via din emailklient? Det php försöker göra är att skicka ett mail via en "vanlig" klient så att säga.

Du kan skicka via din emailklient genom att ange internetleverantörens smtp-server. Blanda inte in pop3, den tjänsten har ingenting med att skicka mail att göra.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1476586

## #22 — Qimen, 2004-11-05T22:47Z

> **Gein skrev:**
>
> > **Qimen skrev:**
> >
> > Port 25 blockar bara pop3-server, itne smtp. Hur ska du annars kunna skicka mail via din emailklient? Det php försöker göra är att skicka ett mail via en "vanlig" klient så att säga.
>
> Du kan skicka via din emailklient genom att ange internetleverantörens smtp-server. Blanda inte in pop3, den tjänsten har ingenting med att skicka mail att göra.

Okej, rörde ihop det lite där (lite trött). Men iaf, det är fortfarande som jag sagt ovan. Skickar man via ens isp's smtpserver är det inga problem. Det är enda lösningen om ispn blockat port 25...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1476587

## #23 — Gein, 2004-11-05T22:51Z

> **Qimen skrev:**
>
> Skickar man via ens isp's smtpserver är det inga problem. Det är enda lösningen om ispn blockat port 25...

Jo exakt! Men det går ju inte att i php.ini ange en annan smtp-server (än localhost) på andra plattformar än Windows, om jag förstått det rätt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1476588

## #24 — Qimen, 2004-11-05T23:05Z

> **Gein skrev:**
>
> > **Qimen skrev:**
> >
> > Skickar man via ens isp's smtpserver är det inga problem. Det är enda lösningen om ispn blockat port 25...
>
> Jo exakt! Men det går ju inte att i php.ini ange en annan smtp-server (än localhost) på andra plattformar än Windows, om jag förstått det rätt.

Nej, för i unix måste man använda sendmail eller något annat smtpserverprogram. Typ postfix och där kan man ställa in sin egen smtpadress. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1476592

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/php/115213-slå-på-mail-funktionen/page2  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/php/115213-slå-på-mail-funktionen.md
