Undrar om nån har lust att hjälpa mig med att göra ett litet script som gör att man kan klicka på en bild som har ett ID nummer. ID nummret ska sedan sparas i en fil (typ txt).
Om det inte är för krångligt att göra, vore det väldigt bra om scriptet kunde hämta ID nummret från en länk eller TD (bilden kommer ligga till höger om länken i samma TD).
Skulle bli väldigt glad för ett script som funkar:D
Förstår inte riktigt vad du vill åstakomma med detta!?
Men här är ett litet skript som hämtar ID från _GET och sparar ner i en txt fil. IDna i filen blir separerade med ett ";"-tecken.
<?
$id = $_GET['id'];
$textfile = "path/save.txt";
if (!$handler = fopen($textfile, "a")) {
die("Kunde inte öppna textfilen");
}
if (fwrite($handler,$id.";")) {
echo("Id:et lades till i textfilen!");
}
fclose($handler);
?>
Sen för att läsa ut:
<?
$textfile = "path/save.txt";
if (!$handler = fopen($textfile, "r")) {
die("Kunde inte öppna textfilen!");
}
$content = fread($handler, filesize($textfile));
//strip the last ";"
if (substr($content, -1) == ";") {
$content = substr($content ,-1);
}
// här har du nu en array med alla id:n i!
$idArray = explode(";", $content);
fclose($handler);
?>
Men scriptet funkade inte för mig. Förmodligen p g a att jag är helt ny på PHP och förstår därmed inte var jag ska lägga in scripten (i vilka filer och vart i filerna, i länken eller normalt eller vad)
Men jag tror ändå att du inte förstod vad jag menade. Asså meningen med scriptet är att besökaren ska kunna repportera en trasig länk. Så om de märker att en viss länk inte funkar, klickar de på en ikon till höger (ikon för "trasig länk") och då sparas länkens ID:nummer i en txt fil. Så alla länkar i mitt länkarkiv kommer till höger om sig ha denna ikon.