AaasahMedlem sedan mars 20034 471 inlägg
Quid skrev:
LeonL skrev:
Eller varför inte starta ett Tramforum där inläggsräkningen inte är aktiverad?
Bra ide! För det jag ogillar med Cafét är det helt omöjligt att inte få sin tråd borttramsad även om den är seriöst menad.
Det håller inte jag med om riktigt. Jag vet att jag har sett en tråd i Caféet i vars första inlägg upplystes om att tramsare fick hålla till någon annanstans - detta respekterades så vitt jag vet.
Likaså har diverse trådar om allvarlig ämnen och av "vad ska jag läsa i höst"-typ respekterats och tramsare hållit sig därifrån.
Att ha en ruta som man klickar i för att välkomna trams är med säkerhet inget bra alternativ, men vad sägs om motsatsen? När en tråd skapas finns ju diverse ikoner man kan välja att knyta till den, 21 st närmare bestämt. Skulle man inte kunna lägga till en - eller byta ut en av de som finns - till en allvarsikon. Om den är vald ==> moderatorerna har rätt att redigera bort 100% av tramsinlägg i den?
När det gäller posträknaren så tycker jag att det är en mycket trevlig funktion. Med hjälp av den ser man ju hur aktiva personer är. Hur många är egentligen aktiva uteslutande i Caféet? Det kan väl inte vara alltför många? Och det är väl bara då det eg. spelar någon roll. Dessutom är det så, säger mig min erfarenhet från andra forum, att ju nyare medlem man är desto mer betyder räknaren. Då ser man att ja men titta, tänk, jag har redan 10, 50 100,... inlägg efter hand. Man kan också skaffa sig en uppfattning om hur aktiva andra är. När man är uppe i några 1000 inlägg blir den egna räknaren allt ointressantare, medan andras räknare fortfarande är trevliga, enligt min åsikt.
Och visst jag deltar rätt flitigt i caféet, både i seriösa och oseriösa trådar, men spammar gör jag fasen ta mig inte!!! x( Jag håller samma ton som tråden i övrigt, gillar man inte dessa trådar behöver man väl inte läsa dem heller!
I och för sig förstår jag att helt seriösa, tramsbefriade personer vilkas hela posträknarantal kommer från it-trådarna retar sig på folk som skaffar sig 50 inlägg i en tramstråd. Samtidigt, kan man ju dels kolla hur stor del av en persons poster som ligger i caféet och subtrahera själv om man känner för det, dels rimmar denna indignation illa med att dessa ofta säger att de inte bryr sig om räknaren. Nähä? Men vad är problemet då? Antingen bryr man sig om räknaren, och retar sig på att andra lättvindigt skaffar sig högre och högre posträknare - eller så bryr man sig inte om räknaren och vad spelar då andras klättrande i "posträkningsstegen" för roll?
spangoMedlem sedan juni 20008 205 inläggJag tycker Caféet håller relativt hög standard nu. Kanske det bara är vissa som inte vet att man inte måste läsa varenda tråd som postas där?
TtrexterMedlem sedan mars 20021 889 inlägg Hmm... jag förstår mig inte riktigt på det här att man inte måste läsa varenda tråd. Naturligtvis kan man ju göra så, och man kan även hoppa över alla wF-besök - men vore det inte bättre att staffolket lyssnar till medlemmarnas åsikter och skapar ett trivsammare forum?
Det allra bästa tror jag hade varit att ha två forum; ett med seriösa diskussioner och ett med tramset där alla wF-admins kan hålla till. §e ;)
QimenMedlem sedan juni 20015 009 inläggJag tycker inläggsräknaren ska ändras om så att man bara ser hur många inlägg man gjort i just det forumet man befinner sig i. Då ser man bättre om en person är aktiv just inom det ämnet. :)
spangoMedlem sedan juni 20008 205 inlägg
trexter skrev:
vore det inte bättre att staffolket lyssnar till medlemmarnas åsikter och skapar ett trivsammare forum?
Trivsammare? För vem? Fast på sätt och vis, jag håller med dig. Stäng Excelforumet, jag använder ändå aldrig det, så visst vore det mycket trivsammare om det inte fanns?
Jag tycker spango är lite skum. wF vore mycket trivsammare utan honom!
BireMedlem sedan dec. 199919 074 inlägg
trexter skrev:
men vore det inte bättre att staffolket lyssnar till medlemmarnas åsikter och skapar ett trivsammare forum?
Staff lyssnar, men kan inte lyssna på alla... Det är bara en bråkdel av medlemmarna som promt vill ha bort räknaren, det räcker inte!
spangoMedlem sedan juni 20008 205 inlägg*trams* :p
Nä, men skämt åsido. Alla människor tycker inte att samma saker är kul, och det är helt enkelt en av nackdelarna med att umgås med folk: Ibland har de fel, och tycker annorlunda än en själv. Man kan antingen a) stå ut med det, b) sluta umgås med folk eller c) försöka ändra deras attityd. Tvångsmetoder är oftast ganska dåliga.
PPeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg För min del kan såväl inläggsräknare som cafét tas bort. En åsikt bland många andra ;)
BBlårandMedlem sedan jan. 20032 356 inlägg
Erik Juhlin skrev:
Jag tycker spango är lite skum. wF vore mycket trivsammare utan honom!
Fast nu är väl detta inget ö-råd? ;)
AaasahMedlem sedan mars 20034 471 inlägg
trexter skrev:
Hmm... jag förstår mig inte riktigt på det här att man inte måste läsa varenda tråd. Naturligtvis kan man ju göra så, och man kan även hoppa över alla wF-besök - men vore det inte bättre att staffolket lyssnar till medlemmarnas åsikter och skapar ett trivsammare forum?...
:i Staff ska lyssna på medlemmarna och skapa ett trivsammare forum! Vilken lysande idé! :OO Ääährm! Vilka medlemmar ska de lyssna på mer precist... §jr Och... trivsammare för vem? §jr Av bara den här tråden kan vi ju se att de blir tvungna att välja vem de ska lyssna på... inte sant? Det är sällan så enkelt!
Ge Bire besöksförbud till Caféforumet.....
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggJa, och när vi ändå är i farten kan vi väl ändå förbjuda en hel del andra medlemmar till lite andra slumpmässigt valda forum på wF? :OO
Om det redan funnits andra trådar om detta ämne, borde man inte hålla sig till dem?
F.ö så verkar det lite skumt när massa wF:are tjatar (massa inlägg) om att inte spamma :OO
Paradoxaktigt?
EsenMedlem sedan mars 20024 456 inläggRör inte inläggsräknare.
Yes, Ett inlägg till i räknaren. ;)
LLeonLMedlem sedan dec. 20025 871 inlägg Det största problemet är väl inte att folk skriver ett inlägg för att öka sin inlägssräknare, utan att alla seriösa trådar sjunker ner i botten pga. alla tramstrådar.
Forumledningen håller väl på att ta fram en ny forumstruktur? Så som jag har förstått det rätt så kommer ett tramsforum att vara kvar, medan man kan ta seriösa frågor i ett annat forum (Övrigt?) under Diverse.
Jag tror att det är väldigt få som skriver i Caféet för att öka på sin inläggsräknare, så som jag ser det är det bara några enstaka. I Caféet umgås man med varandra, och då är det nästintill naturligt att man lägger sig i allt och verkar som om man vill öka sin inläggsräknare.
r\ Sedan så behöver vi nog vissa regler ändå. Det är ex. inte särskilt populärt om någon skriver i en tråd för att påpeka ett stav- eller grammatikfel. (Jo, jag har själv gjort det, men då var jag fortfarande en ung wF-medlem och hade inte riktigt förstått hur det hela funkar... :OO)
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggDet som kommer att ske är:
- Ett nytt forum skapas för att hantera frågor som inte kan placeras i något annat forum på webForum. Detta forum kommer precis som våra övriga fackforum ha relativt strikta regler.
- Cafét kommer att finnas i befintlig form, för all världens tänkbara frågor, där sociala diskussioner kombineras med en virtuell kopp kaffe/te. I det forumet kommer vi även fortsättningsvis att ha högt till tak.
- Ett tillägg till §4 görs där vi proklamerar att det blir hårdare tag mot tjafsiga svar i fackforumen. Ex. någon frågar hur man installerar ett modem i FreeBSD och får det korta svaret "Byt till Windows."
Forumledarna kommer inom kort att gå ut med mer information om detta.
SelleMedlem sedan sep. 20014 781 inlägg
aasah skrev:
Att ha en ruta som man klickar i för att välkomna trams är med säkerhet inget bra alternativ, men vad sägs om motsatsen? När en tråd skapas finns ju diverse ikoner man kan välja att knyta till den, 21 st närmare bestämt. Skulle man inte kunna lägga till en - eller byta ut en av de som finns - till en allvarsikon. Om den är vald ==> moderatorerna har rätt att redigera bort 100% av tramsinlägg i den?
Finns goda förutsättningar att bygga vidare på just detta förslag.
Att på nåt sätt visa att man mycket väl behöver hjälp och inte kan ta frågan till någon annan del av forumet är något som det kan dras nytta av!
Jag stödjer detta! :bire