webForumDet fria alternativet

Storlek på bifogade bilder

Om webForum

9 svar · 303 visningar · startad av annesophie

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
Frågan#1

Hej,

Hade idag tänkt att be om lite kritik på en layout. Påbörjade därför en tråd i "Kolla min hemsida". Men när jag försökte bifoga bilden som jag ville ha kommentarer på fick jag följande meddelande: Din bild är för stor. Den får maximalt vara 600 x 1200.

Min bild (layout) är gjort för 1024 upplösning och om jag skulle krympa ner den skulle den bli suddig och förlora detaljerna. Men jag tänkte som så att det måste väl kunna vara så att man kan ha en 600 hög bild som är 1200 i bredd. Antingen eller liksom... Men när jag testade så fungerade detta naturligtvis inte.

600x1200 är alltså låst för stående bilder. :q :o :(

De enda sätten för mig att skicka med min bild skulle då vara att krympa ner till 600 i bredd och då få ett suddigt utseende eller lägga den på tvären vilket skulle försvåra för de personer som vill titta på bilden.

Varför är det så?

/A

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#2

Förmodligen för att laddningstiderna inte ska bli för långa här på wF. Men du kan ju alltid ladda upp filen i din mapp och sedan länka till filen från tråden.
Du hittar funktionen under [Kontrollpanelen], [Mina filer], eller här.

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#3

Men då hade det väl varit bättre att begränsa storleken (alltså bytes) istället för höjd och bredd. Jag kanske har en bild som är 1200 bred och 600 i höjd istället för WFs standard (?) 600 bred och 1200 i höjd. Om det är så spelar ju laddningstiden knappast någon roll kan man tycka.

RED. Har laddat upp bilden till min mapp men är fortfarande nyfiken över anledningen... :)

Medlem sedan dec. 1999757 inlägg
#4

Anledningen är väl främst att bredden på inlägget blir din bild plus det övriga men man kan å andra sidan ställa in att inte visa bifogade bilder i inlägget.

Medlem sedan maj 20021 466 inlägg
#5

Varför kan inte bilden öppnas i ett nytt fönster om den är för stor?

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#6

Hej Kjell,

Tack för svaret! (...vilken ära :r ;))

Jo, inlägget skulle naturligtvis bli lika brett som min bild... Men...om man nu har, så som jag tex har valt att ha det, att bifogade filer inte visas direkt i inläggen så stör det inte direkt. Eller hur? Jag måste ju ändå klicka på länken som då visas i ett nytt browserfönster.

Och även om man skulle ha enablat visa bifogade filer direkt i inlägg så kan man jämföra en scrollning i sidled, som min bild då skulle ge, med den typ av scrollning i sidled som man ibland stöter på när någon klistrar in långa kodsnuttar som då trycker ut sidan horisontellt.

Jag menade enbart att valet, 600*1200 skulle kunna vara bredd*höjd eller, alternativt, höjd*bredd. :) På det viset täcker man ju in en hel del.

/A

Medlem sedan dec. 1999757 inlägg
#7

Varför kan inte bilden öppnas i ett nytt fönster om den är för stor?

Det gör den oavsett storlek.

Jag menade enbart att valet, 600*1200 skulle kunna vara bredd*höjd eller, alternativt, höjd*bredd. På det viset täcker man ju in en hel del.

Det är ändrat till 1200*600 och borde vara tillfredställande när man snabbt vill visa en bild. Större bilder kan, som sagts tidigare, laddas upp i sin mapp. Sett ur prestandasynpunkt så är det inte att föredra bilder i databasen och är en av anledningarna till att man fått en egen mapp.

Medlem sedan maj 20021 466 inlägg
#8

kjell skrev:

Varför kan inte bilden öppnas i ett nytt fönster om den är för stor?

Det gör den oavsett storlek.

Jag menar att bilden ALLTID ska visas i nytt fönster om den är stor.

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#9

Tack Kjell! :bire

Medlem sedan dec. 1999757 inlägg
#10

En bild som som är bifogad som fil öppnas alltid i nytt fönster. Är det img-taggen du tänker på.

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)