Har vi fått ett nytt forum för för diverse tips & förslag som jag hoppas här, eller ska det vara inom vissa gränser?
Det gamla namnet Utvecklingsforum kunde ju förstås som att det bara gällde forumet.
9 svar · 573 visningar · startad av joser
Har vi fått ett nytt forum för för diverse tips & förslag som jag hoppas här, eller ska det vara inom vissa gränser?
Det gamla namnet Utvecklingsforum kunde ju förstås som att det bara gällde forumet.
Tack för svaret Kjell, det framgick nog för alla utom mig!
/r Ska fundera lite över vad det var jag hoppades på för nytt forum så får jag återkomma om det känns så.
Ursprungligen av kjell **Det borde framgått tycker man...
Tips & Förslag
Tips och förslag till oss som utvecklar webForum.**
Tja.. Inte om man går in via snabbmenyn ;)(som fortfarande saknas längst upp )
Innehåller inte den en hel del kod? Att duplicera den på ett antal ställen är ju inte så knepigt men jag vill ju helst minska koden så mycket som möjligt i trådarna. Är det bättre att flytta den kanske?
Tja.. I ren html "väger" formuläret 5kb(5122b) så vad som är bäst är väl en smaksak, och det är något jag lämnar till utvecklarna att ta ställning till
Inte för att jag bryr mig om Snabbval (tar på tok för lång tid att använda), men lägger man det som kod i en JavaScript-fil behöver koden bara laddas ned en gång. Det fungerar som SSI fast på klient-sidan istället.
Går det att få med "Visa nya inlägg" i den snabbmenyn?
Kan inte snabbval ersättas med en dynamisk meny (som ska fungera i Mozilla också, till skillnad mot Microsofts och IDG:s)?
Vi hade tänkt att ha en meny i övre regionen så som vi hade tidigare till vänster. Vilken teknik som ska användas vet jag dock inte men huvudsaken är att det fungerar i de vanligaste läsarna.