Kakan sätts antagligen för www.webforum.nu.
En enkel lösning på problemet vore att dirigera webforum.nu till www.webforum.nu.
Om webForumur webForums funktioner
7 svar · 511 visningar · startad av Web-Tor
Först trodde jag bara att det var jag som kunde missa detta men sedan så läste jag att andra haft samma problem:
Om man hoppar över "www" i adressen och bara skriver in http://webforum.nu när man besöker wF så bli man ombedd att logga in varje gång man kommer till en ny sida.
Eftersom allting annat funkar som vanligt så är det lite svårt att fatta vad som händer. Det är ganska irriterande. :l
Kakan sätts antagligen för www.webforum.nu.
En enkel lösning på problemet vore att dirigera webforum.nu till www.webforum.nu.
Eller att säga att cookien som domain skulle ha .webforum.nu, till exempel.
Vi har redan andra subdomäner som använder kakor så det blir inte så praktiskt att använda webforum.nu som cookie-domän. En redirect blir nog bättre.
Den aldrig sovande wF-personalen vet bäst :bire
Fördelen med att dirigera är att du kan skriva in både webforum.nu och https://www.webforum.nu utan att behöva logga in två gånger.
En dirigering fick det bli...
Om du nu kunde fixa en mjuk övergång skulle det vara ännu bättre. Då fungerar back-knappen som den ska.
Exempel på HTTP-svar:
301 Moved Permanently
Location: http://www.webforum.nu/