webForumDet fria alternativet

Profilkommentarers längd

Om webForumur webForums funktioner

18 svar · 4 865 visningar · startad av b242569

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
Frågan#1

Har märkt att en profilkommentar måste ha en begränsad längd (alltså ett meddelande man skickar till en annan medlem). Jag fick ett meddelande att kommentaren var för lång. Vad är maximilängden? Går det att ändra så att en profilkommentar kan bli hur lång som helst?

Kan ett inlägg i ett forum bli hur långt som helst? Är det andra regler för längd på profilkommentar och längd på inlägg i forum? I så fall, vad är tanken bakom det?

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#2

Profilkommentar = max 1000 tecken, Ja det går att ändra, Ja det går.

Foruminlägg = max 50000 tecken, Ja. Tanken är att begränsa.

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
#3

Det var ju stor skillnad och bra om maxantal tecken i profilkommentar kan öka. Därmed löser jag tråden.

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#4

Om du vill skicka ett meddelande till en annan medlem är det väl vettigare att använda PM-funktionen snarare än att skriva en profilkommentar?

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
#5

Nu var det så att det var den andre som skickde profilkommentar till mig. Då klickade jag på dennes namn direkt i min profilkommentar och skickade profilkommantar som svar till denne. Det är ett enkelt sätt som det har framgått här går att förlängas. Ifall man inte ger sig tid att leta efter andra sätt är det troligt att man använder det.

muskot, när jag klickar här på ditt namn, får jag upp en ruta innehållande bl a texten

Skicka ett privat meddelande till muskot

Det måste alltså vara det som du syftar på. Är det även 1000 som är maxantal tecken där, så bör det ändras även där om det går.

Zaiman skev 1000 för profilkommentar och 50000 för inlägg. Det kan alltså få plats 50 ggr så många tecken i inlägg som i profilkommentar. Det är då en mycket stor skillnad om det absolut är rätt antal nollor på bägge ställen.

Tack ni båda för hjälpen i alla fall. Onödigt med andra svar än bekräftelse på att 1000 och 50000 är rätt siffror när tråden är löst, eller att du möjligen menade t ex 1000 respektive 5000!

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
#6

Bara en fråga från vår privata meddelandekommunikation.

Det är ju jättebra att man kan skicka meddelanden till varandra som bara avsändaren och mottagaren ser, eller kan moderatorer och forumvärdar läsa dem också? Så svarade muskot:

"Privata meddelanden kan normalt bara avsändare och mottagare läsa, så vitt jag vet. Om det finns någon möjlighet för administratörerna att vid behov läsa andras privata meddelanden vet jag inte."

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#7

Det finns ingen möjlighet för någon, inkl. oss, att läsa andras PM genom det interface som vBulletin tillhandahåller. Sen är det självklart så att meddelandena ändå ligger i databasen och skulle kunne läsas av oss om vi verkligen ville. Men det är inget vi normalt håller på med, eller någonsin har gjort hittills.

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
#8

Zaiman skrev:

Profilkommentar = max 1000 tecken, Ja det går att ändra, Ja det går.

En gammal tråd som legat nere ett tag. Tänkte höra om ni har ändrat så att det går att skriva mer i profilkommentarer nu. Nej, jag har inte för avsikt att skriva i någons profilkommentar (det går visst även att i kontrollpanelen ta bort profilkommentar) utan kom att tänka på det idag.

Som jag fattat det har ni inte planer på att öka antalet PM för medlemmar utan det ligger kvar på 200. Ska webForum bestå länge kan ju folks PM-mappar bli fulla. Därför kan, om det inte är något absolut hemligt och man vill skriva mycket, profilkommentarer vara ett alternativ till PM eller finns det någon gräns för hur många profilkommentarer en användare kan ha?

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#9

har man så mycket på hjärtat är det nog bättre att skriva en bok :)

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
#10

Danny skrev:

har man så mycket på hjärtat är det nog bättre att skriva en bok :)

Eller testa med att kopiera över en lång text (från ett PM) och klistra in i sin egen profil. Det gick inte då det var för långt. Är det fortfarande bara 1000 tecken eller har det ökats något?

Finns det någon gräns för hur många profilkommentarer en användare kan ha såsom 200 för antalet PM?

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#11

Om någon gräns ökas meddelas det som en nyhet på första sidan, du behöver inte fråga en gång i halvåret. Nej.

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
#12

Ni har alltså inte ändrat något. Det är ju bra att det i alla fall inte finns någon gräns för antal profilkommentarer men de rymmer inte så mycket. Då ni inte har ökat längden fastän det är angivet att "det går" väljer jag att avmarkera lösning av tråden tillsvidare.

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#13

Oh shit.

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#14

Jag markerar tråden som löst, då det är svaret på frågan och andra som undrar över svaret lätt kan hitta tråden. Majoriteten av medlemmarna uppfattar inte begränsningen som ett problem.

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
#15

Nej. Det är nog inte i regel det går över 1000 tecken, men det kan ju hända och kvoten mellan maxantal tecken i profilkommentar/inlägg(PM) är alltjämt 1/50. Det är ju bra om profilkommentarers längd kan öka något men inte absolut nödvändigt. Vill man säga mycket till någon får man pröva med PM, annars profilkommentar om det inte är "topphemligt".

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#16

colione skrev:

Majoriteten av medlemmarna uppfattar inte begränsningen som ett problem.

Nu väntar jag på att b89634964827536758 ska skapa en omröstning. :OO

Medlem sedan sep. 20051 758 inlägg
#17

Danne V skrev:

Nu väntar jag på att b89634964827536758 ska skapa en omröstning. :OO

Kolla i medlemslistan om det användarnamnet finns. Förr eller senare skapas nog en omröstning om något på wF men det är inte alls det denna tråd handlar om.

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#18

Undrar om orden Ironi och Sarkasm får plats i profilkommentarsfältet? :)

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#19

Jag vill inte vara den som är den, men vi befinner oss inte i Caféet här. :)

133 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)