Jag har en cisco pix 501 på huvudkontoret. På platskontoret har jag ADSL abonnemang. Platskontoren tar sig in via vpn-tunnel till huvudkontoret. Allt har fungerat perfekt men nu på senare tid så kopplar adsl-linan ner sig med lite nu och då och man blir utkastad från vpn-linjen... Jag misstänker att det kan vara någon av de nya säkerhetspatcharna som laddats ner men vet inte... Hur får jag adsl-linan att inte koppla ner lite nu och då... Vet inte heller om det har med vpn-linjen att göra eller adsl-linjen (adsl via Telia)
Utkastad från adsl/vpn
4 svar · 299 visningar · startad av ktuppen
ktuppen wrote on 2004-02-19 07:38:
Jag tackar för inlägget!
VPN-tunnlar är jag helt lost på - de ska bara fungera...
Debug på servern på huvudkontoret? Hur åtgärdar jag det och var ser jag på arbetsstationen orsaken till att adsl-linan kopplar ner? //kristian
Hehe.. Under ett seminarie jag var på så hade de handuppräckning om vilka som hade satt upp VPN-tunnlar, sen var det handuppräckning om vilka som hade haft problem med VPN-tunnlar. Föreläsaren hävdade bestämt att de som bara räckte upp handen första gången inte hade gjort det i stor skala.
Inte debug på servern, debug på brandväggen - i enable mode så bör kommandona "debug crypto isakmp" respektive "debug crypto ipsec" ge en liten ledtråd om vari problemet består - kör dem dock inte samtidigt, det ger för mycket info :)
Orsaken till ADSL:en eventuellt går ner är lättare sagt än gjort att se, såvida du inte har någon väldigt managerbar låda för accessen - om Du har det så kan lite logganalys förhoppningsvis ge något. Börja dock med crypto-debugen, jag misstänker att den kommer svara något i stil med "Remote peer is no longer responding".
/M
PM:ar man, så övergår man i personlig konsultation - så föressten, det är helt ok, men glöm för f-n inte fakturaadressen isf!! :moose
/M