webForumDet fria alternativet

d-link DI-704 med Zyxel Prestige 645

Nätverk

3 svar · 550 visningar · startad av hadoque

Medlem sedan juni 2003105 inlägg
Frågan#1

Jag har skaffat en router, D-link DI-704 och ett ADSL-modem, Zyxel Prestige 645. När jag kopplar modemet direkt till datorn via nätverkskort är det bara att knappa in dess ip i browsern (192.168.2.1) för att komma åt dess konfiguration, men när jag har kopplat in routern emellan går det inte att komma åt den på det viset längre. Hur gör jag för att komma åt adsl-modemet?

Medlem sedan juli 20031 132 inlägg
#2

Jag drar upp en gammal tråd för jag har samma fråga... Någon?

Medlem sedan feb. 20032 532 inlägg
#3

hmm, varför ska ni in i modemet? Där har jag aldrig varit o rotat. Det enda jag har gjort är att låsa upp ev portar för vissa saker.
Har själv nyss köpt en ny router för att ansluta en bärbar och först ställe jag in en massa inställningar i routern men det funkade inte så jag resetade den o stoppade bara in allt och ställde in på automatisk sen gick jag bara in på telias startsidan (vet iofs inte vad ni har) sen loggade jag in med mina uppg o det funkade direkt.

Medlem sedan juni 2003105 inlägg
#4

man vill komma åt konfigurationen för att ställa in användarnamn och lösenord till sitt konto, eller för att ändra till bridgemode.
I vilket fall som helst så kommer man åt sitt modem genom att se till att routern är på samma subnät som modemet, vilket inte går med alla routers. Modemets subnät är 192.168.2.0.

250 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)