Jag har Tele2 adsl och en D-link 604 (Två datorer med Win2000).
Men nu är det så att jag får det att fungera från en och en, men inte om jag kopplar ihop dom.
Jag fick en manual med fast det stog inget om nätverk. Men i manualen står det att man kan ha internet i nätverk.
Vad är en wizard?
Det fungerar inte att ha modemet till Wan-porten.
Jag satt modemet i port 4 och den bästa datorn i 1:an (det spelar ingen rol vilken dator jag sätter där). Då fungerar allt som det ska. Men sen kopplar jag in den andra datorn till 2:an eller 3:an, då fungerar det inte på någon.
Modemet måste sitta i wan-porten! Varför fungerar inte det? Lyser lampan på wanporten när du kopplar i kabeln från modemet? Sen får du surfa till routern (standard = http://192.168.0.1) och köra igenom wizarden (steg-för-steg-konfigurering). Vilken dator du sätter på vilken port spelar ingen roll, alla datorerna kommer kunna ansluta till routern.
Jag har satt modemet i Wan-porten och skrivit http://192.168.0.1. Då kommer det upp Nätverks inloggning. Där ska man skriva användarnamn och löseneord men vad är kan man hitta dom?
Nu har jag kommit in och kör wizarden, men vad ska jag välja när det kommer att man ska välja mellan ca. 6 alternativ (ip-nummer m.m) kommer precis efter löseneordet.