WinXP som är ansluten via USB till ett modem med ADSL.
Har i denna ett nätverkskort som jag vill kunna ansluta till ev. en xbox eller en dator. (Eller eventuellt en router(!))
Mitt problem är att jag inte får det att fungera :e . Allt fungerar till en början med usb-biten och så, men så fort jag försöker använda mig av det andra kortet så verkarr det inte fungera samt att internetkopplingen via USB bryts.
Någon som har en spontan ide om vad som kan gått snett?
Eller, ja, hur beter jag mig egentligen för att kunna styra trafiken till rätt kort?
Vad är det du skall göra egentligen?
Om det enbart är att dela anslutningen så finns det en guide i Relaterade länkar i detta forum.
Om det är något annat så får du nog förklara vad det är du vill göra lite mer.
Jag har kikat på den guiden, det är den jag gått efter. Det är iofs inte Internetanslutningen jag vill åt på dator nummer två men det är väl samma princip antar jag.
Det hela säckade väl iofs ihop när jag började skriva in Gateway på kort nummer 2.
Jaja, jag kikar lite, man har väl i vanlig ordning ändrat på något man skulle hållt fingrarna från.
Om jag nu har fattat det rätt så behöver du en "crossover" kabel för att ansluta (i alla fall till internet) en annan dator till den datorn som usb-modemet är inkopplat i.
Eller fattade jag frågan fel?
Det är precis det jag håller på med nu, men jag får inte igång ena nätverkskortet.. :(
Jo det stämmer, det är det jag gör. Och man ser ju ganska lätt vad som är "USB-kort" kontra "riktigt" nätverkskort,det är därför jag inte tror jag misstagit mig på just den biten. - utan att jag delar ut just "USB-kortet"/anslutningen.
solbulle:
ja men det är just det - det kan bara vara jag som e så knäpp men man kan missförstå det (eller rättare sagt Microsoft som formulerat konstigt). har du provat dela ut "fel"? det kan ju inte skada..