Helvete nu blir jag galen jag har stäng av routern och satt på den och stártat om , dragit ur alla sladdar och väntat 1 timma och det funkar fortfarande inte!!!
vad menar du med statistika ip adresser?
26 svar · 676 visningar · startad av jboy_87 · sida 2 av 2
hur gör jag för att starta 190.168.04 först och inte 196.168.02 med ip adressen? och går det och spärra dator 3 så att det ej går och ladda ner filern från den?
Läs frågan i sin helhet →Helvete nu blir jag galen jag har stäng av routern och satt på den och stártat om , dragit ur alla sladdar och väntat 1 timma och det funkar fortfarande inte!!!
vad menar du med statistika ip adresser?
Statiska ip-adresser är fasta adresser som du skriver in själv. Testa att göra det och se om det blir som du vill ha det.
vart och hur gör jag det?
Gå in i Egenskaperna för ditt nätverkskort och därefter Egenskaper för TCP/IP så ser du hur du skall göra.
satan vad grymt :D det funkar :-p kan man skriva vilken ip adress man vill ha hehe?
Nej du bör hålla dig till den interna ip-serien 192.168.xxx.xxx för att slippa problem.
okej tack :birp