Jag har försökt att söka men hittar inte det jag söker...om nån annan gör det så kan ni ju länka dit.
Jag har hört att man kan dela internet uppkoppling om den ena datorn har 2 nätverkskort. Och då undrar jag hu det ska gå till.
Är det bara att trycka i nätverkskortet och plugga in kablen och sen köra? eller e det 2000 inställningar som ska göras? och ska det vara en korskopplad kabel emellan datorerna?
Ja det skall vara en korskopplad kabel mellan datorerna.
Det är en (1) inställning som man gör på huvud-datorn och det är att man aktiverar delning på det kortet som har kontakt med Internet. Allt övrigt _skall_ stå på automatik.
Efter att ha installerat nätverket får jag ett felmeddelande i loggboken varje gång jag startar datorn. Går in i services i kontrollpanelen och försöker starta tjänsten server manuellt och får samma felmeddelande. (felmeddelandet är det som jag skrev i mitt förra inlägg)
Kan kanske bero på att enda protokollet jag har installerat är NetBEUI ??
Men det ska väl inte behövas mer med tanke på att det enda jag vill göra är att koppla ihopp 2 datorer.