Jag har en dator (med nätverkskort) som ansluter internet via modem och en gammal server med nätverkskort. Hur skall jag göra för att koppla ihop dessa. Servern behöver inte vara ansluten till internet, räcker att den är online internt via nätverket.
En korsad kabel mellan nätverkskorten och ställ in ip-adress och nätmask.
Gör en sökning här i forumet om du inte vet hur det skall kopplas eller hur kabeln skall se ut, det finns ett flertal trådar om exakt samma sak.
Jag har sökt och sökt här på wF, men inte hittat lösningen på mittproblem.
Dator 1
Win2k
ip: 192.168.0.1
nätmask: 255.255.255.0
Internetdelning aktiverad
Modem
Dator2
Win2k Server
ip: 192.168.0.2
nätmask: 255.255.255.0
gateway: 192.168.0.1
Jag ringer upp till min internetlev. med dator1, går in på dator2 för att uppdatera lite filer, men dator2 svarar inte.... får ingen kontakt med nätet.
Jag har nog tappat bort vad det är som inte funkar för dig nu tror jag.
Vad är det exakt du skall göra? Du skrev i första inlägget att servern inte behöver ha kontakt med Internet tolkade jag det som.
Så här aktiverar du delning av Internet-anslutningen i en nätverksanslutning
Öppna Nätverks- och fjärranslutningar.
Högerklicka på fjärranslutningen, det virtuella privata nätverket eller den inkommande anslutningen du vill dela och klicka sedan på Egenskaper.
Markera kryssrutan Aktivera Internet-anslutningsdelning för den här anslutningen på fliken Dela ut.
Om du vill att den här anslutningen ska ringa automatiskt när en annan dator i hemmanätverket försöker få tillgång till externa resurser, markerar du kryssrutan Aktivera uppringning på begäran.
Viktigt! Du ska inte använda den här funktionen i ett nätverk med andra Windows 2000 Server-domänkontrollanter, DNS-servrar, gateways, DHCP-servrar eller system som har konfigurerats för statisk IP.
Dom menar att du skall låta windows sköta utdelningen av ip-nummer, nätmask och dns.
Om du har varit inne i din server och ställt in nåt där så återställ det som det var från början. Därefter börjar du om från början och låter windows sköta ip-utdelningen.