Jag ska dra ett nätverk mellan två byggnader, det som känns smidigast är ju trådlöst. Hastigheten behöver inte vara högre än 10Mb. Detta för att det är Internetuppkoppling jag ska få över och denna är bara på 2 Mbit :) .
Finns det någon som kan dela med dig av sina erfarenheter och kunskaper? Det jag behöver få lite hjälp med är tips på trådlösa enheter och hur man lämpligast planerar installationen. Om det är någon som har lite prisexempel så skulle jag inte klaga heller :e
1. Tro inte att du kommer kunna få ut 10 Mbit på 802.11b som lovar 11 mbit. Den verkliga datahastigheten ligger mellan 2 och 6 mbit, beroende på avstånd, störningar och likande. Resten går åt till att styra frekvenshoppningen, kryptering, felkorrigering osv.
Det borde dock räcka för en tvåa.
2. Tänk på säkerheten, är Internetförbindelsen innanför brandväggen bör du nog ha en bra kryptering tex 128 bitars WEP.
3. Lägg några kronor extra på ett känt märke, det sparar många hårstrån på huvudet.
4. Se till att skiten är WIFI-kompatibel (Standard som gör att du kan blanda olika märken. Men blanda inte ändå. Alla tillverkare gör små anpassningar på sin utr.)
5. Köp utrustning från en känd tillverkare tex 3com, Cisco, Avaya, Netgear, Intel. KÖP INTE DLINK