webForumDet fria alternativet

ADSL + Hubb = Blää

Nätverk

7 svar · 445 visningar · startad av erik_nordell

Medlem sedan aug. 2000431 inlägg
Frågan#1

Jag har skaffat ADSL...
Men jag kan bara surfa med en dator..
När vi kopplar in Hubben så kan en surfa men den andra datorn får ej nått ipnummer varför?

------------------
Erki
http://www.tapiren.net - Din Community på Internet!

Medlem sedan juni 20001 839 inlägg
#2

Kanske för att Telia (om det nu är dem du har som ISP.. ) inte ger mer än EN IP per abbonnemang!

Du måste fixa en NAT eller en Gateway för att få det att fungera... (alltså en gammal slö Pentuim eller nått som du kör lämpligtvis Linux eller nått annat system på för att kunna dela en IP på flera burkar...)

------------------
Mvh Yrin Eldfjell
>>> Hemsida <<<

Medlem sedan aug. 2000431 inlägg
#3

Varför kan jag inte fixa detta med en rauter/hubb då?
Så den delar ut flera ipadresser till de övriga i nätverket?

------------------
Erki
http://www.tapiren.net - Din Community på Internet!

Medlem sedan juni 20001 839 inlägg
#4

En hubb räcker inte... Du måste ha en NAT (Network Adress Translator) eller en Gateway/Router för att få det att fungera... M a o; eftersom du bara har EN IP mot internet måste du fixa så att dina datorer hemma kan DELA på den.. detta görs enklast (?) med en NAT..

Men jag har ingen erfarenhet av att fixa sånt här.. Någon annan kanske har gjort det?

------------------
Mvh Yrin Eldfjell
>>> Hemsida <<<

Medlem sedan juni 2000468 inlägg
#5

Kan tipsa om ett bra och enkelt gateway-program som har en enkel DHCP-server oxå: SyGate. 30-dagars trial kan hämtas från www.sygate.com.

------------------
Joakim Rosenqvist
http://spender604.net

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#6

En hubb är inget annat än en väldigt dum liten burk. Det enda den gör är att den tar all data som kommer in och skickar ut det till alla utgångar.

Om du har en gammal PC (En P133 räcker gott och väl) så kan du konfigurera den så att den kör s.k IP-masquerade, du kopplar då in dina andra datorer till Linuxburken, som i sin tur är kopplad ut på nätet. Linuxburken agerar på så sätt nav i ditt interna nätverk och funkar även som en brandvägg.

------------------
° 4711 - the number of the geek °

Medlem sedan maj 2000376 inlägg
#7

Om du inte har en dator som du kan använda som en särskild router/gateway med Linux, kan du ju alltid installera en gatewayprogramvara på någon av "de andra" datorerna och låta denna ligga i bakgrunden. Vet inte vad du kör för OS på dina datorer, men om du har Windows ME eller 2000 finns denna funktion inbyggd under namnet Internet Connection Sharing. Observera att du måste ha två nätverkskort i datorn - ett som tar hand om internetanslutningen och ett som kommunicerar med de andra datorerna.

Nackdelen med en programvarugateway är förstås att datorn som är ansluten till Internet måste vara igång för att de andra datornerna skall få tillgång till Internet. Alternativet är en hårdvarurouter, men en sådan är inte billig precis...

Medlem sedan maj 2000376 inlägg
256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)