webForumDet fria alternativet

Extender utomhus utan extern ström?

Nätverk

2 svar · 278 visningar · startad av MickeA.com

Medlem sedan feb. 20034 441 inlägg
Frågan#1

Hej,

Ska dela mitt närverk med grannen, i princip rakt över gatan, handlar om ca. 30 meter. Mitt nuvarande modem har wifi, och strax utanför hans grind kommer jag åt mitt närverk, fast med taskig signal.

Tänkte att jag skulle sätta en accesspunkt på väggen utanför huset och rikta åt hans håll, men lite dålig på att hitta något (är inte helt säker på vad jag letar efter...)
Det jag hittar är mest sådana man sätter i ett vägguttag, och det går bort eftersom tanken är att dom ska sitta utomhus.

Min tanke var något med en accesspunkt hos mig riktad ditåt (med sladd in i mitt modem). Hos honom något utanför som riktas mot min AP, med en sladd in till honom där det sitter en router.

Vad behöver jag ha? Finns det bättre vägar?

Tack!

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#2

Jag skulle rekommendera dig att skaffa en accesspunkt som du placerar på insidan av väggen. Sätter en antenn på utsidan och drar endast in antennkabeln till accesspunkt.
Och motsvarande på hans sida. Väderskyddat och enkelt.

Beroende på accesspunkter kan du köra bryggat läge på ex 5GHz bandet och accesspunkt på 2,4GHz.

Ett annat alternativ blir att köra en kraftigare antenn riktad mot grannen. Då kanske du inte behöver brygga över.

Det finns accesspunkter avsedda för utomhusbruk men jag tror ändå att en som sitter torrt och fint inomhus håller längre.

Jag har använt mig av dessa antenner med gott resultat: https://www.deltaco.se/produkter/antenner/wlan/TL-ANT2414A

Medlem sedan juli 2013280 inlägg
#3

Denna från Kjell & Co kanske kan vara nåt!? Under tak.
https://www.kjell.com/se/sortiment/dator-natverk/natverk/tradlost-natverk/wlan-antenner/antenner/tp-link-riktad-wifi-antenn-9-dbi-utomhus-p30226

Sök på "wifi repeater för utomhusbruk", massor av spännande!!

254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
118 ms — ändringar (db)