webForumDet fria alternativet

Dubbla nätverk och kontroll bredband

Nätverk

2 svar · 1 145 visningar · startad av Kuckel

Medlem sedan jan. 2002104 inlägg
Frågan#1

Ska fixa om nätverket här hemma till 2st nätverk (Wan?) där det ena nätverket är publikt (familjen) och det andra till firman, trådlöst hade jag tänkt mig.
Det publika nätet vill jag kunna styra lite mer, t ex bredbandåtgång, förbjuda lite URL-adresser och liknande, vill inte ha in en massa skit i firmans nätverk.

Är inte så duktig på detta så jag behöver lite info/länkar vad jag ska köpa.
Adslmodem (zyxel p-2601hn-f1) finns placerat på nedervåningen (firma & familj på överv) så vad jag antar att jag behöver är en trådlös router av nått slag kopplat till mitt modem.

Har blivit tipsad om en sonicWall men det kostade en slant, finns inget billigare alternativ?

Medlem sedan juni 2009920 inlägg
#2

Klart det går, men du ska ha lite kunskaper om hur nätverk funkar för att få ihop det. Men måste fråga, varför? Med moderna brandväggar är inte säkerheten något problem längre (varför känner jag på mig att det finns folk som inte håller med mig där? xD)

Medlem sedan jan. 2004527 inlägg
#3

Alltså vad ska skilja de två nätverken åt?

Du vill alltså ha två helt separerade nät, men som kommer åt internet via adsl-modemet bägge två?

Hur många portar har du på modemet? Är planen att köra två separata trådlösa nätverk från två olika routrar?

Egentligen löses det nog bäst via en brandvägg, som du ställer in efter tycke och smak, men det kanske känns klurigt?

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)