webForumDet fria alternativet

3G och spotify/PSN

Nätverk

4 svar · 724 visningar · startad av gamnacke

Medlem sedan maj 200735 inlägg
Frågan#1

Hej,
Lite trött på min nuvarande ostabila och kundfientliga ISP Blixtvik och då enda alternativet är Telia som bara erbjuder 2 Mbit/s (ligger runt 6 Mbit/s idag) så funderar jag på att byta till 3G. Det kommer i så fall att vara kopplat till en trådlös router och ett antal burkar hemma. Där jag bor har vi tillgång till "Upp till 6 Mbit/s" abonnemang och jag kommer givetvis att testa lite hastigheter och stabilitet innan fasta linan och telefonen sägs upp.

De mest kritiska systemen hemma är min kära Playstation3 och Spotify.

Någon som har några erfarenheter av detta? Går det att köra onlinespel över 3G? Hur mycket data "går åt" på en månad, 3 och Telenor är ju de som erbjuder mest data per månad. Inser givetvis att fast lina är bättre, men bara 3G klarar mina "krav" så räcker det för mig. Sen sparar man ju några tusenlappar om året på att skippa koppartråden också, vilket inte heller är fel.

Någon?

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
#2

Bandbreddsmässigt är det inga större problem att spela över 3G, däremot får du förmodligen rätt hemska svarstider. Jag testade att lira WoW över 3G och hade då runt 3000 ms svarstid vilket inte riktigt är spelbart, det får dock anses som ett något extremt exempel men räkna med omkring 300 ms vilket kan ställa till det beroende på vilken typ av spel du kör. Om vi fortsätter med WoW som exempel (förvisso irrelevant för din PS3) så drar det enligt uppgift ungefär 30 MB/timme. Nu föreställer jag mig dock att just det spelet är väldigt dataintensivt medan t ex racing eller action inte behöver lika mycket trafik. Med ett tak på 5 GB skulle du då få in 170 speltimmar men förmodligen är det i realiteten mycket fler.

Spotify vet jag ärligt talat väldigt lite om, men musiken ska tydligen vara 160 kb/s, vilket då ger ungefär 70 MB/timme.

Du får göra en liten kalkyl på hur mycket du ska spela/lyssna och bestämma dig därefter.

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#3

Spotify går alldeles utmärkt att köra i telefonen, men där kan jag ju också ställa in om jag vill ha högre eller lägre bitrate.
Vad gäller datorn så kan du ju också skapa offline-spellistor med dina favoriter, så behöver de bara laddas neer en gång.
Detta förutsätter såklart att du kör Premium.

Medlem sedan juni 20031 837 inlägg
#4

Har du möjlighet att koppla in 3G-modemet i din router eller behöver du köpa en ny sådan? Kan vara värt att ta med i beräkningen.

Medlem sedan maj 200735 inlägg
#5

Har en D-link (DIR-655) router som ska klara 3G modem och tänkte även köpa deras modem så får man ju verkligen hoppas att dom är kompatibla.
Spotify har jag tänkt köra Premium, så lite tjänar man nog på att kunna köra offline, men samtidigt vill man utnyttja den högre kvaliteten, 320 kb/s.
Svarstiderna vid spel är nog det stora problemet, så det är nog bara att prova och se.
Tack för synpunkterna...

253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)