webForumDet fria alternativet

Problem med NAS-disk DLink DNS-323

Nätverk

2 svar · 1 139 visningar · startad av AndreasC

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
Frågan#1

Har problem med en NAS DNS-323.

Köpte en sådan för en månad sedan och hade till att börja med i en disk och lät NAS'en formatera den. Nu har jag köpt en disk till för jag vill köra RAID 1. Jag har i den andra disken och NAS'en känner av den. När jag surfar till 192.168.1.9 så kommer jag åt NAS'en och jag kan välja att jag vill använda RAID 1 och disken formateras. Sedan startar jag om NAS'en när jag blir ombedd men sedan när jag loggar in på adminsidan igen så kommer samma guide upp igen där jag ska välja vilken raid jag vill använda. Det är precis som att någon RAID-konfiguration aldrig skapats eller att den tappar det man nyss gjorde, och startar upp guiden på nytt. Jag kan heller inte mappa volymen i Windows. Bara om jag plockar ur den nya disken och låter den gamla sitta i så är allt som förut igen. Vad gör jag för fel?

NAS'en är uppdaterad med senaste firmware.

Medlem sedan dec. 2006608 inlägg
#2

Jag är ägare till en dns-323, men har inte nån som helst koll på raid-konfigurationer överhuvudtaget. Däremot så vet jag att jag fick problem när jag satte in en andra hårddisk. Problemet berodde på att jag satt den första i fel slot.
Det kan inte vara nåt sånt enkelt? Kommer tyvärr inte ihåg om det är den högra eller vänstra som är den primära.

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
#3

Jo, detta märkte jag också när jag satte i min första disk. Det var riktigt mystiskt, men jag flyttade bara disken till en annan slot så funkade det den gången.

Jag tror jag kom på vad felet är aldeles nyss. När jag gjort raiden så startar NAS'en om och då kommer som sagt guiden för RAID upp på nytt och man luras lite att börja om från början. Jag märkte dock att om man struntar i att börja om från början och trycker skip istället så kommer man in i adminsidan, där trycker man på restart så startar NAS'en om en andra gång, och efter det verkar det funka. Det verkar alltså som den sparar RAID-konfigurationen men man måste starta om NAS'en en gång till för att den ska känna av RAID'en ordentligt samt för att kunna mappa disken i Windows igen.

Weird.

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
136 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
128 ms — ändringar (db)