webForumDet fria alternativet

Komma åt webserver bakom router inom nätverket via domän

Nätverk

5 svar · 753 visningar · startad av Pikkenix

Medlem sedan mars 2003116 inlägg
Frågan#1

Slog slint på routern idag mitt när jag satt och arbetade. Skyndade mig då upp och köpte en ny (U.S. Robotics 5461), har installerat den och den lirar.

Dock har jag en server som står och tuggar med lite småsajter. Väljer jag att ansluta till sidan direkt via ip http://192.168.0.100 får jag kontakt som jag ska och sidan kommer upp i in webbläsare.

Väljer jag att gå in på www.domän.se som pekar på mitt ip så kommer jag bara till US Robotics admingränssnitt, jag skickas inte vidare till servern.
Har satt upp Port forward på port 80 till den lokala servern så alal utomstående når mina sajter som de ska.

Så hur sätter jag upp att även jag internt kan gå via domännamnen till sajterna? (fungerade klockrent med min tidigare router)

Tack på förhand!

Medlem sedan maj 20033 218 inlägg
#2

Fuska lite

Ändra i följande fil:
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

Tex:
192.168.1.100 dindoman.se

Medlem sedan mars 2003116 inlägg
#3

Måste jag verkligen "fuska"? Måste ju gå att lösa på något vis eller? (annars blir det en ny router då jag måste kunna ha denna funktionalitet då jag inte kan "fuska" för varje domännamn jag har, blir får mycket joxande)

Medlem sedan jan. 2004527 inlägg
#4

Hur ser inställningarna ut på det inre interfacet då?

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#5

En del "bredbandsroutrar" tillåter inte att man accessar WAN interfacet innifrån LAN'et, antingen kommer man ingenstans eller så kommer man till "bredbandsrouterns" konfig sida.

Medlem sedan mars 2003116 inlägg
#6

niklasw skrev:

Hur ser inställningarna ut på det inre interfacet då?

Har skickat vidare port 80 till webservern.
Några andra inställningar du tänker på?

250 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)