Jag går i skarpa funderingar på att överge min nuvarande trådbudna Linksys och istället skaffa mig en WLAN-historia. Men vad ska jag då ha? Vad ska man satsa på, är det 108mbit som gäller nu eller är det nya spännande saker på gång inom det närmaste kvartalet?
Prisklass? Tänkte väl lägga mig runt 7-900 spänn ungefär.
Förbered dig på strul med uppkopplingen... jag hade massor av problem med min Linksys WRT54GS (n).
Netgear har jag haft lite bättre erfaranhet av vad gäller WLAN men även där dör linan då och då. Inte lika ofta som på min Linksys, men ändå. Jag kommer inte att skaffa trådlöst igen på ett tag.. så om jag var du hade jag tagit mig ännu en funderare.
Den trådlösa biten tänkte jag mest ha som bonus, till min ordinarie stationära burk ska jag köra trådbundet. Men jag dumsnålade ju sist gång jag var ute och handlade, därför sitter jag utan trådlöst idag.
Trådlöst är ju bra, men risken för problem är överhängande. Jag har pulat lite med fem trådlösa routrar, fyra av dem var struliga. Ofta tappar datorn kontakten med routern om de belastas (t ex du kopplar in tre datorer).
Jag anser att stabiliteten och inte överföringshastighet är viktigast.
Mina erfarenheter:
2 olika (billiga) D-link (äldre modell, minns ej beteckning) - Inget vidare, instabila
Linksys/Fon: Tyvärr värdelös, har inte fått igång den än
Belkin Pre-N: Behövde startas om dagligen, efter ett halvår gav den upp helt.
Cisco 851W: Funkar hittills klockrent efter en något mer komplicerad installation jämfört med övriga. Men så kostar den också 3000 spänn.
Jag har satt upp några stycken och har själv försökt köra en Netgear RangeMax 240. Den maxade 2 Mbit med routern 2 meter från datorn. Vi snackar kilobit på större avstånd. Prestandan när jag använde Netgears egna trådlösa kort i stationära blev ännu sämre. Efter otaliga samtal med Netgears support lade jag den på hyllan. De tog under tiden till och med fram en beta-firmware, men den fixade "bara" möjligheten att kunna ändra standardlösenordet för admin utan att hela routern blev obrukbar. Jag hittade under tiden 4-5 buggar till.
3Com - olika modeller. Har faktiskt fungerat bäst, men har ingen direkt erfarenhet av deras nyare modeller
D-Link 624 - Diverse problem med att routern verkar få problem med att förnya sin adress med DHCP, vilket resulterat i obrukbart Internet tills man lyckats starta om routern. Den senaste amerikanska firmwaren ska ha fixat detta.
254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25