---
title: "Ansluta mediaspelare trådlöst till router - går det?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/natverk/149310-ansluta-mediaspelare-trådlöst-till-router-går-det"
topic: "Nätverk"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/natverk"
author: "Pace"
published: "2006-07-22T19:25:53.000Z"
updated: "2006-07-22T19:50:32.000Z"
replies: 1
views: 392
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/natverk/149310-ansluta-mediaspelare-trådlöst-till-router-går-det"
---

# Ansluta mediaspelare trådlöst till router - går det?

## #1 — Pace, 2006-07-22T19:25Z

Ska i framtiden köpa en mediaspelare som ska kopplas mellan tv och dator.

I nuläget har jag en nyförskaffad trådlös router ([Linksys WRT54GP2](http://www1.linksys.com/products/product.asp?prid=657&scid=35)). Datorn ansluter jag dock till internet hela vägen med kabel.

Är det därmed möjligt att låta mediaspelaren ansluta till datorn trådlöst via routern? Eller måste jag skaffa ett *trådlöst* nätverkskort till datorn också?

Mediaspelaren (förmodligen blir det [Pinnacle Showcenter 200](http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/uk/Products/Consumer+Products/Digital+Media+Adapters/Digital+Media+Player/ShowCenter+200+Documents/Features+_+Specifications)) kommunicerar med mjukvaran i datorn för att skicka över filerna trådlöst.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/149310

## #2 — tydal, 2006-07-22T19:50Z

Även om du skulle skaffa trådlöst nätverkskort till datorn skulle det ju ändå gå via routern, så jag kan väl inte tänka mig att det skulle vara någon skillnad. Routern lär inte bry sig om du kör trådlöst eller ej.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1844025

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/natverk/149310-ansluta-mediaspelare-trådlöst-till-router-går-det
