webForumDet fria alternativet

Bulletproof

Nätverk

10 svar · 709 visningar · startad av steve666

Medlem sedan apr. 20064 inlägg
Frågan#1

Tjena..

Jag har ett problem jag kör Bulletproof server och har 100/100 lina men alla som tankar från den kommer bara upp i 10-20 kbit..
testat olika portar men funkar inte.. verkar ej som min Router tillåter annan port än 21.. Läste ngt om att Routers med NAT tillåter inte annan port än 21 till ftps..

någon som vet vad jag ska göra för att få upp hastigheten?

tackar för svar..

// steve

Medlem sedan jan. 2004527 inlägg
#2

att du har låg hastighet borde inte bero på att nån port inte skulle vara öppen, då borde du inte kunna tanka nånting alls. Testa utan routern då, blir hastigheten bättre då?

Medlem sedan apr. 20064 inlägg
#3

Blir ej bättre.. antingen är det ngn inställning i programmet eller fel på mitt bredband...

Medlem sedan aug. 20003 575 inlägg
#4

Det finns inställningar där man kan begränsa hastigheten, men som default finns det ingen begränsning.

Medlem sedan jan. 200672 inlägg
#5

Skulle nästan svära på att det är en feature man får när man inte betalt för programmet.

Medlem sedan okt. 2005145 inlägg
#6

Vad har du för en router? Klarar den en throughput på 100 Mbit? Bara för att det står 100 mbit på den betyder inte att den klarar den hastigheten.
Routers med NAT klarar visst andra portar än 21 för ftp...det är bara att ställa in vilken port du vill använda i routern (brukar heta "virtual server" eller något sådant). Peka bara portnummret du vill använda till din server. Och sedan får du säga till klienterna vilken port som gäller. Routern kollar bara till vilken port som trafiken kommer och skjutsar sedan vidare trafiken till den datorn som du pekat till...och finns där då en ftp-server på den datorn som svarar på trafik till den porten så är det bara att tanka.

Medlem sedan apr. 20064 inlägg
#7

Jag har en Philips SNA6500/00
jag behöver ju inte köra i 100 mbit... man jag kommer ju bara upp i en 10, 15 kbits när jag skickar till ngn... det som är problemet... portarna är öppna för det funkar men slött..

Medlem sedan jan. 2001716 inlägg
#8

Har du provat med någon annan FTPserver ?

Medlem sedan jan. 2004527 inlägg
#9

Känns som ett duplexproblem om det går så segt, har du kollat inställningarna i routen/servern?

Medlem sedan maj 20033 218 inlägg
#10

Bara ftp som segar då?

Tptest? http tankning?

Medlem sedan apr. 20064 inlägg
#11

Har provat flera olika servrar men ingen funkar..
Har kollat alla inställningar i routern men utan resultat..
det är bara ftp som segar ja. tptest funkar och http tankning med..

wierd problem... over n out

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)