Jag är nyförlöst vad gäller WLAN. Jag har två datorer som trådlöst ansluter till routern och vidare ut mot internet. Det går dock inget vidare att använda Bittornardo/Azureus från någon av datorerna. Jag skulle kunna leva med att bara en dator fungerar för detta ändamål och då bör jag väl "portforwarda" lämplig sekvens till förslagsvis min bärbara dator. Men hur fungerar det med IP-nummer i.o.m. att båda ansluter trådlöst? Kan jag reservera ett fast IP-nummer till min bärbara och ett annat till min stationära? Är det rätt att köra portforwarding eller finns det något sätt att godtyckligt lämna rätt portar vidöppna?
Dra sladd.
Har en del bekanta som aldrig får i gång torrent på trådlöst, med kabel går det utmärkt.
Ingen aning om varför, för mycket trafik verkar det som.
Jag har själv en Netgear-router (WGR614v6, så det är nästan samma), och får bra fart med Azureus. Jag använder port forwarding för att fixa det. Har man två datorer, skulle jag rekommendera att man ställer in Azureus på att lyssna på olika portar på datorerna. Då kan man ha två port forwarding-regler för datorerna. Ibland får routern för sig att tilldela datorerna andra ip-adresser inom det lokala nätverket. Då får man justera port forwarding-regeln. Men det går flera dagar mellan dessa tillfällen.
Därefter återgick jag till BitTornado (favoriten) och valde en lämplig portsekvens 49999-50012 för att sedan gå in under roterns port forward och ställa in denna sekvens till min bärbara dators statiska IP. Fungerade utmärkt.
Nu hittade jag även denna guldsida: http://www.portforward.com/routers.htm
Här väljer man vilken router man har och därefter får man än jäkla massa program att välja på för hur man gör nödvändiga inställningar i dessa.