Jag håller på att pilla med ett modem vi har. Problemet är bara att när modemet har ringts upp så startas datorn om av sig själv precis innan själva uppringningen är klar. Det måste bero på problem med hårdvaran, drivrutiner t.ex. men jag har installerat om drivrutinerna (och startat om datorn) utan resultat.
Modemet är ett Conexant HSF V92. OS är Win XP Pro. Hur får jag modemet att fungera korrekt? Hjälp! :)
Datorn har startats om efter felsökningen. Felsökningen var: 0x1000008e (0xc000001d, 0x8126aa99, 0xf3a46490, 0x00000000). Innehållet dumpades och sparades i: C:\WINDOWS\Minidump\Mini092205-09.dmp.
Jag har lagt på SP2 nu och avaktiverat Zone Alarm. Datorns startar inte om längre och modemet ringer upp - men Internet fungerar inte. Lyfter jag på telefonluren brusar det som sig bör men som skrivet - Internet fungerar inte. Orsaker? :)