webForumDet fria alternativet

Routern har kraschat

Nätverk

10 svar · 473 visningar · startad av puhbjörn

Medlem sedan juni 2001370 inlägg
Frågan#1

Igår kväll så tyckte jag att internet började bli segt och till slut så stannade allt, så jag gick och tittade till modemet och routern och allt verkade stå rätt till. Men jag startade i alla fall om båda två och det första jag märkte var att routern inte gjorde något "self test", när jag kollade på min dator så verkade det som att dess dhcp-server kraschat också eftersom jag inte fick någon ip. Försökte starta om den igen, samma fel. Försökte på "factory default settings" samma fel. Om jag kör modemet rätt till en dator så funkar det, men när jag testade det så märkte jag en till konstig sak. Lamporna fortsatte lysa på routern även för saker som inte var inkopplade. Lampan för modemet lyser alltid på routern oavsett om kabeln är ikopplad eller inte, LAN lamporna lyser korrekt ibland men när dom inte gör det så får jag meddelandet att ingen nätverkskabel är ansluten. Jag har en Netgear RP614 och är det någon som haft ett liknande problem och vet vad man kan göra ?

Medlem sedan juni 2001370 inlägg
#2

Hmm det här var konstigt. Jag lånade en hub för några dagar sedan vilket gör att jag för tre Ip-adresser från sydkraft istället. Men jag bestämde mig för att krabba lite med routern nu och då märkte jag att om jag sätter in modemet i valfri port förutom wan-porten så funkar det precis som med hubben och allt är frid och fröjd. Men är det ingen som har en liknande router och vet varför den vägrar self-testa sig och starta dhcp setver etc ... ? Om inget vet så blir det väl till att terra Netgears mailsupport ellet nåt ;)

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#3

Testa att tanka in lite nya firmware. En snabb sökning på google gav bl.a:
http://home.cogeco.ca/~firmware/

Funkar det ändå inte är det nog supporten du ska vända dig till...

Medlem sedan juni 2001370 inlägg
#4

Det blir nog svårt att installera ny firmwaree när jag inte kommer åt webbgränssnittet :( . Men jag får väl kontakta supporten och se om dom har något tips. Annars får jag väl se det från den ljusa sidan alltid bra med en extra hubb ;)

Medlem sedan aug. 20003 575 inlägg
#5

testa att ta kkontakt med den via terminal

Medlem sedan juni 2001370 inlägg
#6

Nickemannen skrev:

testa att ta kkontakt med den via terminal

Hur gör jag det ?

Medlem sedan maj 20012 080 inlägg
#7

Via en speciell port på routern. Använd sedan tex hyperterminal för att kommunciera med den. Borde finnas anvisningar i manualen.

Medlem sedan aug. 20003 575 inlägg
#8

öppna telnet.exe i system32 mappen

Skriv
open 192.168.0.1 och sedan så borde den fråga efter ditt lösenord.

Medlem sedan juni 2001370 inlägg
#9

DEt finns ingen speciell port på routern.
Jag testade att försöka ansluta via telnet men det funkade inte, men det är väl antagligen för att routerns programvara vägrar starta.

Medlem sedan aug. 20003 575 inlägg
#10

Ne, jag använde ingen port.

Och antagligen så är det väl tyvärr något knass på din router isåfall.

Nu har jag inte läst alla inlägg men jag antar att du testat att reseta den ?? alltså det skall finnas någonstans man kan trycka in en nål eller dylikt ?

Medlem sedan juni 2001370 inlägg
#11

Den vill inte resetas eller något sådant, det är riktigt konstigt. Jag väntar i alla fall på mail från supporten, så jag får se vad som går att göra åt det.

299 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
132 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
163 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
133 ms — ändringar (db)