Nu precis trampade jag ihjäl den tredje skorpionen på fyra veckor i min lägenhet. Mycket irriterande små djur, inte för att dom är särskilt stora (mellan 3-6cm) men det är ruskigt äckligt att ha dom springande på golvet.
Någon som har tips på hur jag ska få bort dom?
Lite osäker på varifrån dom kommer, golvbrunnen i något av badrummen, under ytterdörren, jag vet inte riktigt....
När jag upptäckte den första Googlade jag lite på det här och läste att det ska funka med lavender, men har läst efter det att det bara är en bluff (har visserligen inte testat...)
Vanligt insektsmedel har jag hört ska fungera. Se till att täta alla springor som dörrar och fönsterlister, men även golvbrunnen bör täckas med ett sånt standard-plastgaller.
:stefan:, ta en titt på var han håller hus. Skorpioner är ganska vanliga på Medelhavets öar. :)
Oj.. det var länge sen.. I år har jag haft ihjäl 7-8st hemma, mest i badrummet. Men dom verkar mest hänga inomhus på vintern, Jan - Feb sen är dom väck.